Neįgaliesiems

Airijos futbolo rinktinė: modernus stadionas ir turtinga istorija

Jau antradienį Lietuvos nacionalinė vyrų futbolo rinktinė sužais antrąsias kovo mėnesio kontrolines rungtynes. Antrasis Lietuvos rinktinės varžovas – Airijos nacionalinė komanda.

Rungtynės tarp Airijos ir Lietuvos Dublino „Aviva“ stadione startuos antradienį 21.45 val., jas tiesiogiai stebėti galėsite LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.

Kaip savarankiška valstybė Airija savo kelią pradėjo 1924-aisiais, kai dalyvavo Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Ten jie pirmame etape nugalėjo Bulgariją, tačiau vėliau nusileido Nyderlandams ir baigė savo pasirodymą turnyre.

Vėliau dar ilgą laiką vyko konfliktai tarp dabartinės Šiaurės Airijos ir Airijos dėl žaidėjų, kurie galėtų atstovauti vienai ar kitai komandai, mat nebuvo aiškių formuluočių dėl to, kaip žaidėjai gali rinktis komandas. Pasitaikė net ir tokių atvejų, kai viename atrankos cikle žaidėjai suspėdavo atstovauti tiek vienai, tiek ir kitai komandai.

Visgi šeštajame dešimtmetyje FIFA turėjo įsikišti ir apribojo žaidėjų galimumą atstovauti abiems rinktinėms, tad tada rinktinės pradėjo savo žaidėjus rinktis atskirai, žvelgiant į jų gimimo vietą.

1965-aisiais airiai sukūrė istoriją, kai į rinktinę pirmą kartą pakvietė ne Airijoje gimusį futbolininką. Tai buvo gynėjas Shay`us Brennanas, kuris gimė Anglijoje, jo tėvas buvo airis. Kiek vėliau airių vidinės taisyklės buvo atlaisvintos dar labiau, ir rinktinėje galėjo rungtyniauti žaidėjai, kurie nebūtinai buvo gimę Airijoje, tačiau bent vienas iš jų senelių buvo airis.

Bene sėkmingiausias Airijos futbolo etapas yra siejamas su anglų treneriu Jacku Charltonu, kuris komandos vairą perėmė 1986-aisiais, o su juo ekipa dusyk pateko į pasaulio čempionatą bei kartą – į Europos pirmenybes.

1988-ųjų Europos čempionate jie sensacingai patiesė Angliją, lygiosiomis išsiskyrė su Sovietų Sąjungos komanda ir minimaliu skirtumu nusileido būsimiems čempionams Nyderlandams ir į kitą etapą nepateko.

1990-aisiais pasaulio čempionate jie trissyk sužaidė lygiosiomis, tačiau to pakako patekimui į kitą čempionato etapą. Ten jie po baudinių serijos eliminavo Rumuniją, tačiau ketvirtfinalyje solidų airių žygį sustabdė čempionato šeimininkai italai.

1992-ųjų Europos čempionatą Airijos ekipa praleido, tačiau vėl pateko į 1994-ųjų pasaulio pirmenybes (beje, tada atrankos turnyre du kartus susitiko ir su Lietuva ir namuose ją nugalėjo 2:0, o išvykoje – 1:0). To čempionato grupėje Airijos ekipa surinko keturis taškus, pateko į kitą etapą, tačiau jau ten baigė savo žygį dar kartą nusileidę Nyderlandų komandai.

Tai buvo paskutinis Airijos pasirodymas tarptautinėje arenoje iki 2002-ųjų pasaulio čempionato, kuris airiaims susiklostė skandalingai.

Likus kelioms dienoms iki čempionato starto, tuometinis komandos treneris Mickas McCarthy stipriai susipyko su savo lyderiu ir kapitonu Roy`umi Keanu, kuris stratego atžvilgiu pareiškė ne vieną stiprų teiginį. Treneris su tuo nesitaikstė ir išsiuntė „Manchester United“ ekipos futbolininką namo.

Čempionate airiai įveikė grupės etapą, tačiau aštuntfinalyje po baudinių serijos buvo eliminuoti Ispanijos futbolininkų.

Kito tarptautinio pasirodymo airiams reikėjo laukti iki 2012-ųjų, kai ekipa startavo Europos čempionate. Visgi tada buvo patirtos visos trys nesėkmės grupės etape ir turnyras Airijos futbolininkams baigėsi ankstyva kelione namo.

Po ketverių metų, 2016-aisiais, airiai Europos čempionate įveikė grupės etapą, tačiau aštuntfinalyje sutiko turnyro šeimininkus prancūzus ir, nepaisant atkaklios kovos, turėjo pripažinti favoritų pranašumą ir užbaigti savo kelią turnyre. Iki šiol tai buvo paskutinis Airijos rinktinės pasirodymas viename iš dviejų didžiausių futbolo turnyrų.

Kalbant apie Airijos rinktinės namus, tai rinktinė pastaruosius kelis metus savo namų rungtynes žaidžia „Aviva“ stadione Dubline.

Jis oficialiai buvo atidarytas 2010-aisiais ir jau po metų, 2011-aisiais, ten buvo surengtas UEFA Europos lygos finalas. Stadionas šiuo metu talpina daugiau nei 51 tūkstantį sirgalių.

Įdomu tai, kad šiame stadione turėjo vykti ir ketverios 2020-ųjų Europos futbolo čempionato rungtynės, tačiau staiga į viršų šoktelėjęs COVID-19 atvejų kiekis situaciją pakeitė ir airiai liko be čempionato.

Visgi UEFA tam tikru būdu kompensavo šią Airijos futbolo netektį ir suteikė Dublino miestui teisę 2024-aisiais dar sykį priimti Europos lygos finalą.

Kalbant apie Airijos rinktinės lyderius sužaistų rungtynių ir pelnytų įvarčių grafose, čia dominuoja vienas ir tas pats vardas – tai yra legendinis šalies puolėjas Robbie Keane`as.

Ilgametis „Tottenham“ futbolininkas šalies rinktinės marškinėlius vilkėjo net 18 metų (nuo 1998-ųjų iki 2016-ųjų), sužaidė 146 mačus ir pelnė net 68 įvarčius.

Pagal šiuos abu rodiklius jis yra absoliutus savo rinktinės lyderis. Kalbant apie vis dar aktyvius žaidėjus, kurie nėra baigę karjerų, pagal sužaistus mačus arčiausiai R. Keane`o yra Jamesas McCleanas (89 mačai), o pagal įvarčius – Shane`as Longas (17 smūgių). Tad panašu, kad legendinio futbolininko rekordai pagerinti nebus dar ilgai.

Iki šiol Lietuvos ir Airijos rinktinės tarpusavyje yra žaidusios keturis kartus – po du sykius buvo susitikta atrankose į 1994-ųjų ir 1998-ųjų pasaulio čempionatus.

Trys mačai baigėsi Airijos ekipos pergalėmis, vienas susitikimas finišavo 0:0.

Praėjusiais metais vykusioje atrankoje į 2022-ųjų pasaulio čempionatą airiai žaidė A grupėje ir ten penkių komandų rikiuotėje užėmė trečią vietą, aukštyn praleidę Serbijos bei Portugalijos vienuolikes.

Taip pat skaitykite:

Patvirtintas nacionalinės rinktinės sąrašas kontrolinėms rungtynėms su San Marinu ir Airija

Airijos sudėtyje mačui prieš lietuvius – ne vienas „Premier“ lygos futbolininkas

Traumas užnugaryje palikęs P. Golubickas: „Be sunkių pralaimėjimų nebūna didelių pergalių“

V. Ivanauskas po pergalės San Marine: „Pirmas kėlinys buvo toks, kokį įsivaizdavome“

Lietuvos rinktinė atvyko į Airiją: dar dvi netektys ir būsimų varžovų stebėjimas stadione

Airijos futbolo asociacijos nuotr.;

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS