Neįgaliesiems

Baltijos taurės belaukiant – turnyro istorija ir įdomiausi faktai

Jau kitą savaitę startuoja Baltijos taurės turnyras, kuriame tradiciškai dėl trofėjaus susikaus Lietuvos, Latvijos bei Estijos nacionalinės rinktinės.

Baltijos taurės varžybos oficialiai traktuojamos prasidėjusiomis 1928-aisiais metais – dar anksčiau trys Baltijos šalys tarpusavyje reguliariai varžėsi, tačiau iki 1928-ųjų tai nebuvo mačai dėl trofėjaus.

1928-ųjų liepą Lietuvos rinktinė Estijoje 0:3 nusileido latviams, kurie ir tapo pirmojo Baltijos taurės turnyro nugalėtojais.

Tuo tarpu lietuviai tiek 1928-aisiais, tiek ir po metų, trijų komandų turnyre stabiliai užimdavo trečią vietą. Visgi iššauti pavyko 1930-aisiais – tada lietuviai pirmą sykį tapo Baltijos taurės turnyro laimėtojais.

Turnyras savo istorijoje skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį, tad jam teko atlaikyti ir sunkių akimirkų bei išbandymų. Pavyzdžiui 1933-aisiais laimėtojas turnyre net nepaaiškėjo. Pagal taisykles, turnyrui laimėti reikėjo iškovoti dvi pergales, Lietuvos – Estijos ir Lietuvos – Latvijos rungtynės baigėsi lygiosiomis ir dėl tamsos buvo perkeltos į kitą dieną. Latviai norėjo, kad Lietuvos ir Estijos rinktinės žaistų pirmos ir taip latviai galėtų gauti pranašumą, tačiau Lietuvos ir Estijos rinktinės nesutiko.

Sprendimas nebuvo rastas, tad latviai tą pačią dieną paliko Lietuvą. Nesutarimai lėmė ir tai, kad 1934-aisiais turnyras apskritai nevyko, bet jis vėl buvo surengtas 1935-aisiais.

Sykį Baltijos taurei koją pakišo ir krepšinis – turnyras 1939-aisiais vėl neįvyko, mat tais metais vykusiame Europos krepšinio čempionate Lietuvos rinktinė aplenkė latvius ir taip įžiebė šių nepasitenkinimą, tad dėl nesutarimų tarp valstybių Baltijos taurė ir vėl nevyko. Tada niekas negalėjo žinoti, kad artimiausias Baltijos taurės turnyras bus surengtas tik po beveik pusšimčio metų.

Turnyras grįžo 1991-aisiais ir tiek jį, tiek ir 1992-ųjų turnyrus laimėję lietuviai iškovojo trečią ir ketvirtą savo nugalėtojų titulus. Po nesėkmės 1993-aisiais, po metų lietuviai surikiavo bene geriausią savo tada turėtą komandą ir, nugalėjusi abu varžovus, penktą sykį triumfavo turnyre.

Kiek vėliau turnyras iš kasmetinio tapo rengiamu kas dvejus metus, o Estija nuo tada dažniausiai turnyre užimdavo paskutinę vietą.

Verta paminėti, kad lietuviai paskutinį sykį Baltijos taurėje triumfavo dar 2010-aisiais.

2012-aisiais ir 2014-aisiais turnyras įgavo naujų atspalvių – prie trijų tradicinių dalyvių prisijungė ir Suomijos futbolininkai. Pirmuoju bandymu jie užėmė trečią vietą, o antru – liko antri.

Žvelgiant į visą turnyro istoriją, Latvijos rinktinė čia nugalėtojais tapo 13 kartų, lietuviai triumfavo 10 sykių, o Estijos rinktinės sąskaitoje – 3 laimėti turnyrai.

Šių metų Lietuvos rinktinės tvarkaraštis Baltijos taurės turnyre:

Birželio 1 diena, 19.00, Vilnius, LFF stadionas: Lietuva – Estija (bilietus galite įsigyti čia);

Birželio 4 diena, 19.00, Ryga, Daugavos stadionas: Latvija – Lietuva;

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS