Neįgaliesiems

„Banga“ – pirmoji žemesnės lygos komanda taurės finale

Galijotas prieš Dovydą. I lygos atstovai prieš A lygos čempionus. Sekmadienio LFF taurės finale laukia dvikova, kokios dar nėra buvę – tai pirmas kartas, kai dėl šio trofėjaus kausis komandos iš skirtingų lygų. 

J. Riekašienės/fkbanga.lt nuotr.

Nepriklausomai nuo artėjančio taurės finalo baigties Gargždų „Banga“ įsirašė į nepriklausomos Lietuvos futbolo istoriją, nes šiuolaikiniame turnyre nė viena antrojo pagal pajėgumą šalies diviziono komanda nebuvo žaidusi finale. Panašūs žygiai per 30 sezonų užfiksuoti tik tris kartus, kai I lygos komandų pasirodymai taurėje sutapo su pakilimu į A lygą.

Galimybė mėgėjams ar pusiau profesionalams pasivaržyti su profesionaliais, elitiniais valstybės klubais – vienas iš taurės turnyrų privalumų, o netikėtos „mažųjų“ pergalės – tai, dėl ko šios varžybos žavi futbolo romantikus visame pasaulyje.

Sovietiniu laikotarpiu Lietuvoje taurės turnyro, kuris rengiamas nuo 1947-ųjų, dalyviai neturėjo galimybės pasivaržyti su pačiais geriausiais, vadinamosiomis meistrų ekipomis. Tokios komandos kaip Vilniaus „Žalgiris“ ar Klaipėdos „Atlantas“ turėjo ypatingą statusą ir su geriausiais žaidėjais dalyvavo bendrose TSRS lygos ir taurės varžybose prieš kitas „sąjunginių“ šalių komandas.

Atkūrus nepriklausomybę į lygos ir taurės varžybas grįžo stipriausios ekipos, tarp jų ir „Žalgiris“. Joms iššūkį bandydavo mesti antrojo ar žemesnių divizionų ekipos (išskyrus 1991 ir 1996-1997 sezonais, kai žaidė tik aukščiausios lygos klubai). Tačiau įveikti kelis etapus jiems buvo pakankamai sudėtinga užduotis. Lietuvoje nuo 1990-ųjų nė vienai žemesnės lygos komandai ilgai nesisekė patekti net į pusfinalį.

Kone pirmasis toks pobūdžio žygis užfiksuotas 2001–2002 m. sezone, kai I lygoje žaidusi Marijampolės „Sūduva“ aštuntfinalyje eliminavo taurės nugalėtojų titulą gynusį Klaipėdos „Atlantą“. Po pergalės prieš Jonavos „Lietavą“ kitame etape marijampoliečiai pateko į pusfinalį. Jis vyko kitais kalendoriniais metais, nes taurės turnyras, skirtingai nei lygos sezonas, buvo rengiamas rudens-pavasario principu. Per tą laiką „Sūduva“ išsikovojo teisę žaisti A lygoje. Pavasarį pusfinalyje Marijampolės ekipa pranoko Šiaulių „Sakalą“, finale nusileido FBK „Kaunui“, bet pagal to meto nuostatus vis tiek iškovojo teisę žaisti UEFA taurėje.

Po metų (2002–2003 m.) panašų žygį pakartojo Rūdiškių „Vėtra“. Šios komandos kelyje krito Panevėžio „Ekranas“ ir FBK „Kaunas“. Sėkmingas sezonas I lygoje kilstėlėjo „Vėtrą“ aukštyn. Pavasarį komandą jau buvo A lygos dalyvė ir po pratęsimo dėl išvykoje pelnytų įvarčių pusfinalyje įveikė „Žalgirį“, tačiau finale baudinių serijoje pralaimėjo „Atlantui“.

Trečią kartą nuo I lygos iki A lygos ir taurės finalo nužygiavo Tauragės „Tauras“ 2008–2009 metų sezone. Aštuntfinalyje „Tauras“ rudenį įveikė A lygos atstovus – „Vėtrą“ ir „Ekraną“. Pavasarį I lygos laimėtojas „Tauras“ kiek netikėtai buvo jau aukštesnio rango – FBK „Kaunas“ skandalingai pasitraukė iš  A lygos, nors vis dar buvo pajėgos sudėties. Visgi pergalę šventė „Tauras“. Finale Tauragės komandai kelią pastojo „Sūduva“.

Pastaraisiais metais I lygos atstovai vis dažniau nužengdavo ik pusfinalio, bet paskutinio žingsnio pristigdavo. Šį sezoną tai pagaliau pasiekė Gargždų „Banga“. Gilias tradicijas turinčio klubo kelyje eliminuoti A lygos ekipos „Kauno Žalgiris“ ir „Palanga“.

Finale „Banga“ kovos ne tik dėl trofėjaus, bet ir galimybės žaisti UEFA Europos lygoje. Tokią teisę yra iškovoję nedaug žemyno klubų, o kaimyninėse Rytų valstybių taurės turnyruose tai ypač retas atvejis.

SHARP LFF taurės finalas vyks sekmadienį, rugsėjo 29-ąją, nuo 16 valandos Utenos „Utenio“ stadione. Įėjimas į rungtynes pasinaudojus internete platinamu kvietimu nemokamas. Dvikovą transliuos TV6 televizija.

J. Riekašienės/fkbanga.lt ir archyvinės nuotr.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS