Neįgaliesiems

Europos čempionais Lietuvoje tapę serbai sugrįžta

Jau šį penktadienį LFF stadione Vilniuje Lietuvos nacionalinės rinktinė pradeda kovas UEFA Tautų lygoje. Pirmieji Edgaro Jankausko vadovaujamos ekipos – 2018 metų pasaulio čempionate dalyvavusi Serbijos rinktinė.

Sergejus Milinkovičius-Savičius (FSS.rs nuotr.)

Į Vilnių serbai atsiveža ne vieną „Auksine karta“ vadinamos Serbijos jaunimo rinktinės futbolininką, triumfavusį 2013 m. Lietuvoje vykusiame Europos U-19 čempionate ir 2015 m. pasaulio U-20 čempionate. Dabartinės Serbijos nacionalinės rinktinės gretose yra šeši Lietuvoje Europos čempionais tapę serbų futbolininkai. 

Sergejus Milinkovičius-Savičius

Rungtynės rinktinėje: 7
Klubas: Romos „Lazio“ (Italija)

Viena ryškiausių šešetuko žvaigždžių – S. Milinkovičius-Savičius. 2013 metais Europos čempionate saugas sužaidė ketverias rungtynes iš penkerių ir padėjo rinktinei iškovoti čempionų titulą. Finale per baudinių seriją serbų talentas įmušė svarbų įvartį.

Praėjusį sezoną 12 įvarčių Italijos aukščiausioje lygoje („Serie A“) įmušęs S. Milinkovičius-Savičius „Lazio“ klube rungtyniauja nuo 2015 metų.

Serbas nacionalinėje rinktinėje debiutavo tik pernai rudenį, nes buvęs vyriausiasis treneris Slavoljubas Muslinas į savo planus jaunojo talento neįtraukė. Šiais metais jis buvo įrašytas naujojo trenerio Mladeno Krstajičiaus rinktinės žaidėjų paraiškoje ir 2018 metų pasaulio čempionate Rusijoje be keitimų žaidė visas trejas serbų rungtynėse.

Aleksandras Mitrovičius

Rungtynės rinktinėje: 41
Klubas:
Londono „Fulham“ (Anglija)

Belgrado „Partizan“ futbolo mokyklos auklėtinis savo kelią nacionalinėse komandose pradėjo U-19 rinktinėje 2011 metais. A. Mitrovičius buvo rezultatyviausias komandos  žaidėjas atrankoje į 2012 metų Europos čempionatą, tačiau jau pirmajame grupių etapo mače jis  buvo išvytas iš aikštės ir buvo priverstas praleisti visą turnyrą. 2013 metais Lietuvoje vykusiame Europos čempionato pagrindiniame etape jis buvo atsargesnis bei tapo vienu iš lyderių. Prie rinktinės auksinio žygio jis prisidėjo įvarčiu  ir dviem rezultatyviais perdavimais.

Puikus pasirodymas Lietuvoje jam atvėrė kelią į Europos klubinį futbolą. 2013 metais jis tapo Briuselio „Anderlecht“ žaidėju ir per dvejus metus pelnė 36 įvarčius. 2015 metais A. Mitrovičius persikėlė į „Newcastle“ klubą, o šiais metais tapo Londono „Fulham“ nariu. Nuo šio sezono pradžios jis jau įmušė keturis įvarčius per ketverias rungtynes.

Serbijos vyrų rinktinėje debiutavęs 2013 metais, dabar jis yra įmušęs jau 17 įvarčių per 40 rungtynių. Vienas jo įvarčių krito šių metų pasaulio čempionate.

Nemanja Maksimovičius

Rungtynės rinktinėje: 6
Klubas:
Madrido „Getafe“ (Ispanija)

2013 metų Europos čempionate centro saugas sužaidė ketverias rungtynes, įskaitant finalo rungtynes su Prancūzija. Nacionalinėje rinktinėje debiuto jam teko palaukti iki 2016 metų, bet iki šiol žaidėjas jos aprangą buvo apsivilkęs tik šešis kartus. 23 metų futbolininkas  buvo įtrauktas į preliminarią Serbijos rinktinės sudėtį šių metų pasaulio čempionatui, tačiau į Rusiją nevyko.

Savo profesionalo karjerą N. Maksimovičius pradėjo 2013 metais slovėnų „Domžale“ klube, bet 2015 metais pasirašė sutartį su „Astana“ komanda. Vos prisijungęs prie komandos jis tapo svarbiu jos nariu ir padėjo jai pirmą kartą istorijoje pasiekti Čempionų lygos grupių etapą, kai dramatiškame atkrintamųjų varžybų mače įmušė įvartį į Nikosijos APOEL vartus. 2016 metais ne mažiau įtemptoje antrojo etapo kovoje N. Maksimovičius prisidėjo prie to, jog Vilniaus „Žalgiris“ būtų eliminuotas iš Čempionų lygos atrankos.

2017-18 metų sezone serbas žaidė „Valencia“ klube, o nuo šių metų vasaros gina kito Ispanijos klubo „Getafe“ klubo garbę.

Mijatas Gačinovičius

Rungtynės rinktinėje: 7
Klubas:
Frankfurto „Eintracht“ (Vokietija)

M. Gačinovičius futbolo paslapčių mokėsi drauge su S. Milinkovičiumi-Savičiumi „Vojvodina“ klubo akademijoje ir buvo svarbus Europos U-19 čempionatą laimėjusios Serbijos rinktinės žaidėjas. Jis pelnė įvartį pusfinalio rungtynėse su Portugalija.

Vėliau saugas su Serbijos U-20 rinktine iškovojo FIFA pasaulio čempionato trofėjų, o nuo 2017 metų rungtyniauja vyrų rinktinėje. Debiutinėse rungtynėse su Gruzija jis įmušė įvartį.

Legionieriaus duoną futbolininkas pradėjo krimsti 2015 metais, kai persikėlė į Frankfurto „Eintracht“ komandą. Ten jis žaidžia iki šiol.

Predragas Rajkovičius

Rungtynės rinktinėje: 8
Klubas: Tel Avivo „Maccabi“ (Izraelis)

P. Rajkovičius – dar viena Europos U-19 ir U-20 pasaulio čempionatuose suspindėjusi serbų žvaigždė. Iš karto po triumfo Lietuvoje jis buvo pakviestas į vyrų rinktinę tuometinio trenerio Siniša Mihajlovičiaus ir debiutavo rugpjūčio 7 dienos per rungtynes su Kolumbija.

Kaip ir kitiems minėto čempionato nugalėtojams, 192 cm ūgio vartininkui atsivėrė durys į stipresnius klubus. 2013 metais jis paliko „Jagodina“ klubą ir prisijungė prie vieno galingiausio Balkanų klubo Belgrado „Crvena zvezda“. 2014-15 m. sezone jis buvo išrinktas geriausiu Serbijos čempionato vartininku. 2015 metais P. Rajkovičius persikėlė į Tel Avivo „Maccabi“ komandą, su kuria žaidė ir UEFA Čempionų lygoje, ir Europos lygoje.

2018 metų pasaulio čempionate Rusijoje jis buvo įtrauktas į Serbijos rinktinės sudėtį, bet nepasirodė ne vieneriose rungtynėse. Vis dėlto, manoma, kad netolimoje ateityje jis gali pakeisti vieną geriausių visų laikų serbų vartininkų Vladimirą Stojkovičių.

Milošas Veljkovičius

Rungtynės rinktinėje: 3
Klubas:  Brėmeno „Werder“ (Vokietija)

Milošas Veljkovičius gimė Šveicarijoje ir net žaidė Šveicarijos U-16 rinktinėje, tačiau vėliau atstovavo Serbijos jaunimo rinktinėms. Jis buvo išrinktas į geriausią 2013 metų Europos U-19 čempionato komandą, taip pat su U-20 rinktine tapo pasaulio čempionu 2015 metais.

Serbas futbolininko kelią pradėjo „Basel“ klube, kuriame praleido 11 metų. Vėliau jis persikėlė į Londono „Tottenham“ komandos akademiją, tačiau Anglijos sostinės klube neįsitvirtino ir buvo nuomojamas žemesnio diviziono klubams. Nuo 2016 metų jis ya Brėmeno „Werder“ komandos narys ir reguliariai žaidžia Vokietijos aukščiausioje lygoje.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS