Neįgaliesiems

„Futboliuko“ kelionės Lietuvoje nesustabdė ir pandemija

Net ir užklupusi pandemija rudenį nesustabdė „Futboliuko“ kelionės po Lietuvą – tūkstančiai vaikų įtraukė smagūs užsiėmimai.

„Futboliukas“ startavo spalį ir vyksta jau tris mėnesius. Kas mėnesį į projektą įsijungę darželiai interneto svetainėje randa grupėms skirtas užduotis. Į kiekvieną darželį taip pat atkeliavo individualių užduočių knygelės, kamuoliai ir kitos dovanos.

Vaikai ne tik mokėsi pagrindinių futbolo elementų, bet ir piešė, tapė, kitokiais būdais kūrė savo komandų ženklus, žaidimo taisykles. Prieš šv. Kalėdas darželiai  „Futboliuko“ tema puošė eglutę, kūrė ketureilius, daineles, skanduotes.

Nors darželių veiklą trikdė pandemija – ji apribojo galimybes žaisti ir bendrauti su kolegomis, pasikviesti svečių futbolo specialistų, o kai kur netgi tekdavo nutraukti veiklą ar likdavo mažai vaikų – visi darželiai stengėsi atlikti pasiūlytas užduotis ir tai padaryti kūrybiškai.

Kai kurie su draugais iš kitų darželių, futbolo žaidėjais ir treneriais bei netgi Kalėdų seneliu pabendravo nuotoliniu būdu ar per atstumą.

Išradingumą pademonstravo ir pedagogai, kurie žaidimą paįvairino sukurtomis užduotimis, nuotaiką praskaidrino pasidabindami gražiais kostiumais.

„Futboliukas“ ilgalaikis – Lietuvos futbolo federacijos (LFF) narės Lietuvos masinio futbolo asociacijos (MaFA) projektas, rengiamas jau 12 metų. Projekto partneris – Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA).

„Futboliukas“ įtrauktas į MaFa projektą „Fizinio aktyvumo skatinimas ir tęstinumas švietimo ir ugdymo įstaigose”, kuris yra dalinai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis.

Kai kurie darželių atsiliepimai, įspūdžiai ir pasakojimai apie savo kūrybą:

Kauno lopšelis- darželis „Želmenėlis“ 
Mūsų personažas – Kamuolinis BUMSIS. Susipažinome kas yra logotipas ir sukūrėme savo komandų pavadinimus ir logotipus. Želmenėlyje turime keturias futbolo komandas: „Geltonosios Bitės“, „Mėlynieji rykliai“, „Oranžiniai drakonai“, „Raudonieji kamuoliai“. Laukiame naujų Futboliuko iššūkių.

Jonavos vaikų lopšelis-darželis „Pakalnutė“
Dalyvauja 134 vaikai ir 11 pedagogų. Įstaigoje didelis dėmesys yra skiriamas sveikai gyvensenai, sportui, judėjimui. Keletas vyresniųjų berniukų lanko miesto Sporto centro futbolo treniruotes, todėl jie su džiaugsmu savo draugus konsultuoja, paaiškina žaidimo taisykles. Jaunieji žaidėjai individualiai, kūrybiškai, įvairiomis meninėmis priemonėmis kūrė savo komandos logotipą. KOMANDOS TAISYKLĖS: 1. Pasisveikiname skanduote: „Futboliukas – tai jėga, mūsų nuotaika gera“. 2. Prieš pradedami žaisti pasveikinimas su kojytėmis 3. Futbolo kamuolio neliečiame rankomis. 4. Pralaimėję – neliūdime. 5. Žaidžiame be vartininkų. Meninio ugdymo pamokoje mokėmės nuotaikingą dainelę „ŽAIDŽIAME FUTBOLIUKĄ!: 
 „Sugalvojo Futboliuką Žaist darželyje vaikai: Dvi komandos ir teisėjai Stovi aikštėje antai! Priedainis: – Spirk, vaikuti, nežiopsok – Koja kamuolį smūgiuok: Kamuolys juk apvalus Įriedės tuoj į vartus! Futbo-turbo futboliukas – Rieda aikšte kamuoliukas: Didelis – ne mažas – jis, O ir greitas! Kas pavys?!

Šiaulių lopšelis-darželis „Žiburėlis“
Labai malonu dalyvauti jūsų projekte „Futboliukas“. Stengiamės nuosekliai atlikti visas mums paskirtas užduotis. Pirmiausiai su vaikais išrinkome tinkamiausiai atstovaujantį mūsų darželio talismaną „Lapiuką – Bolą“ jis mus lydės visur ir visada. Su ugdytiniais sukūrėme 5 taisykles, kuriomis vadovaujamės kiekvieną „Futboliuko“ dieną. Vaikai bandė nupiešti savo futbolo schemą, kurioje mes mokėmės varytis kamuolį ir tuo pačiu varžytis tarpusavyje. Jūsų sukurtos užduotys vaikams labai patiko. Visi stengėsi jas įveikti.

Ukmergės lopšelis-darželis ,,Vaikystė“
Nuo rugsėjo su dideliu džiaugsmu į Futboliuko žaidimus įsijungė net šešios darželio grupės. Smagu, kad atsirado dar daugiau sportinės veiklos darželyje. Mokytojos su entuziazmu ruošiasi veikloms, o vaikai labai jas pamėgo. Vaikai aiškinosi, kaip žaidžiamas futbolas, kuo jis ypatingas. Žiūrėjo, analizavo animacinį filmuką „Kaip ančiukas muzikantas tapo futbolininku“. Aplikuodami futbolo kamuolį sukūrė emocingą ženklą.  Žaisdami futbolą vaikai patyrė daug džiugių emocijų. Vaikai su dideliu noru laukia futboliuko veiklų. Vaikai sukūrė tokį ketureilį: Futbolistai mes vikruoliai Mušam įvartį fainuoliai Futboliukas mūs jėga mušam įvartį – tvarka!

Biržų mokykla-darželis ,,Vyturėlis“
Džiaugiamės vėl įsijungę į ,,Futboliuko“ kelionę. Savo užsiėmimus pradedame apšildami. Žaidžiame tokius žaidimus: ,,Jūra banguoja“(žaidėjams bėgant viena kryptimi, reikia peršokti ar peržengti judinamą virvę (,,bangas“). Vienas virvės galas pririštas, kitą galą judina pedagogas. ,,Kiemo valymas“. Žaidėjai suskirstomi į dvi komandas. Pažymimas salės vidurys. Kiekviena komanda turi po 6-8 futbolo kamuolius.Po signalo komandų žaidėjai spiria kamuolius į priešininkų pusę. Laimi ta komanda, kurių pusėje mažiausiai kamuolių.

Ukmergės vaikų lopšelis-darželis ,,Eglutė“
Labai patiko veikla su kamuoliu. Donatas: „yes,jėga“, Amelija:, „jis nesikandžioja“ Emilis: „puiku,…koks įdomus žaidimas“. Dominykas: „patinka,PATINKA“. Sukūrėme taisyklės,išmėginome žaisti,turime talismaną ,,Kiškis greituolis“. Piešiame, sportuojame salėje,lauke. Fizinis aktyvumas – žingsnis link sveikatos.

Šiaulių lopšelis-darželis ,,Rugiagėlė“
Gaila, bet negalėjome dėl karantino apribojimų pasikviesti į svečius futbolo trenerio, bet kaip sakoma nėra padėties be išeities. Su futbolo subtilybėmis susipažinome žiūrėdami trumpus filmukus apie treniruotes, kamuolio valdymo galimybes. Pasirodo, turėjome puikų pavyzdį Titą, kuris lanko futbolo treniruotes ir parodė kaip moka valdyti kamuolį. Nepamiršome pažaisti ir Futboliuko, tik šįkart jį žaidėme rankomis, o vartai buvo mūsų pačių kojos, kurias reikėjo saugoti nuo taiklių įvarčių. Pasidžiaugėme gautais naujais kamuoliais.

Šiaulių lopšelis-darželis ,,Coliukė“
Vaikai mokėsi perduoti kamuolį draugui, varinėti tarp bokštelių, perdavinėti kamuolį vienas kitam. Užsiėmimų pabaigoje fizinio aktyvumo pedagogė stodavo vartus, nes mušti įvarčius nepaprastai smagu. Dėl karantino atskirų grupių vaikai negalėjo susitikti komandomis, bet pasidalinti įspūdžiais užfiksuotais nuotraukose, tikrai niekas nedraudė, tad buvo labai įdomu. Gaila, bet svečių taip pat negalėjome pasikviesti, bet situaciją ir vėl išsprendėme, paprašėme nuolatinės mūsų draugės Šiaulių SG-FA klubo, U-15 merginų rinktinės žaidėjos Jotvilės Šapaitės parodyti savo treniruočių rezultatus nuotoliniu būdu. Labai džiugu, kad ji mūsų nepamiršo, tikimės kitais metais susitikti gyvai. Ypač smagu buvo sulaukti „Futboliuko“ dovanų: naujų kamuolių, knygelių ir kitų smagių dalykų. Gruodžio mėnesį dauguma vaikučių saugiai liko namie, tad ir veiklos vyko kiek kitaip: vaikai kūrė eilėraštukus, spalvino kamuolius, gamino juos iš plastilino, o kai kurie netgi iškepė juos. „Coliukų“ ketureilis: „Mėtom gniūžtes į vartus. Spardom kamuolius kietus. Kaip smagu lauke bėgioti, Kamuoliuką pagainioti.“

Kauno lopšelis-darželis ,,Pušaitė“
Vaikai mėgsta žaisti futbolą ir labai laukia „Futboliuko“ veiklų. Kadangi grupėje turime vaikų, rimtai lankančių futbolo treniruotes, tai ir pakvietėme juos į „svečius“. Treneriai puikiai pravedė užsiėmimą, buvo tokie susikaupę. Atidžiai stebėjo, kaip draugai atlieka užduotis ir taisė jų klaidas, o vaikai jų klausė. Svarbiausia visų džiugios emocijos. Vaikai sutiko atsakyti į klausimą: Kodėl negalima imti kamuolio rankomis? Kipras: „Neimti su rankom kamuolio, nes tik krepšininkai ima, nes jie nespardo kamuolio“. Ąžuolas „Negalima spirti kamuolio iki kosmoso (aukštai)“. Miglė: „Negalima pyktis dėl kamuolio. Tik su kojom spirti ir atiminėti, bet iš savų negalima“. KAJUS: „Auga raumenys, nes futbolas geras sportas“. Ąžuolas:  „Kai man buvo trys metai, išmokau spardyti kamuolį ir nuėjau su Oskaru į futbolą“. Anelė: „Noriu žaisti futbolą, nes įdomu žaisti su kamuoliu ir savo futbolistu pusbroliu“.

Šiaulių lopšelis-darželis ,,Žiburėlis“
Vaikai džiaugėsi knygelėmis, kurios buvo išdalintos kiekvienam mūsų dalyviui. Labai esame laimingi jūsų dovanotais kamuoliais. Jie minkšti ir lengvi, todėl dabar žaisdami salėje futbolą nebijome pataikyti į langą ar spirdami į kamuolį užgauti draugą. Vis labiau pastebime, kad vaikai rodo didelį susidomėjimą futbolu, noriai eina į veiklas ir stengiasi aktyviai dalyvauti.

Kauno lopšelis-darželis ,,Girinukas“
Puikiai ir smagiai žaidėme futbolą 3×3 ir 4×4. Vaikų emocijos tryško per kraštus, o ypač pavykus įmušti įvarčius. Žinoma, teko ir paplušėti, nes mokėmės kamuolį perduoti draugui, žaisti poroje, persekioti draugą varant kamuolį. „Futbolas – jėga,“– sako vaikai.

Alytaus lopšelis-darželis ,,Šaltinėlis“
Surengėme virtualų susitikimą su kitos įstaigos priešmokyklinukais, padarėme kartu mankštą, parodėme kamuolius ir papasakojom, kokius žinome kamuolio perdavimo būdus ir juos parodėme pokalbio metu! Ugdytiniai labai labai patenkinti dovanomis- knygeles daro su malonumu, o kamuoliais džiaugiasi iki šiol. Nors eglė buvo jau papuošta, tačiau ugdytiniai noriai gamino žaisliukus „Kamuoliukus“ ir kabino ant eglės. Tiesa, aptarėme, kaip atrodo futbolo kamuoliai ir iš tikrųjų dažniausiai vaikai visur mato juodai baltus kamuolius, tačiau ugdytiniai panoro vaizduoti juos tokius, kaip tuos kamuolius, kuriuos gavome iš Jūsų. Jiems tie geltonieji laaabai patinka.

Ugdytiniai labai noriai atlieka Futboliuko užduočių knygelėje esančias užduotis. Atlieka net neskatinami to daryti ir prašosi neštis namo, kad galėtų parodyti ir tėveliams. Darėme užduotį, kur reikėjo surasti voverytės skirtumus. Viena ugdytinė sako: „Jau tie Futboliuko žmonės kokių užduočių mum prigalvojo, tu perdavei jiem, kad mes tokie protingi?“. Perduodu, kad Futboliuko užduotis atlieka protingi, išmanūs, gudrūs ir labai smalsūs vaikai 🙂

Vilniaus lopšelis-darželis „Papartis“
„Futboliuko Kalėdas” paminėjome per Tarptautinę Futbolo dieną, gruodžio 10 d. Dienelė buvo tikrai ypatinga – viskas susiję su futbolo žaidimu. Kūrybinė veikla: „Kalėdinis futboliuko miestelis”, sausainukų gaminimas ,,Saldus futboliukas“, eglutės puošimas, įvarčių rungtis, kur vaikų laukė tikri nugalėtojų medaliai, palinkėjimų riešutukai ir žinoma Kalėdinis šokis… Vaikai be galo buvo laimingi, įspūdžių daug, emocijos liejosi per kraštus.

Meškuičių (Šiaulių r.) lopšelis-darželis
Kiekvienais metais gruodžio mėnesį vyksta tradicinė šventė „Futboliuko Kalėdos – 2020“. Kakė Makė išsiuntė visų grupių vaikams kvietimus į šią šventę… Ji prisipažino, kad pametė Kalėdų senelio maišą ir atėjo paprašyti vaikų pagalbos,  pakvietė kartu keliauti ieškoti Kalėdų senelio dovanų. Bekeliaudami vaikai įveikė įvairias kliūtis, užduotis: dainavo dainą „Žaidžiame Futboliuką!“, žaidė judriuosius žaidimus, varžėsi. Žaidžiant futbolą Kakė Makė skatino mažuosius futbolininkus laikytis šių taisyklių: gerbti draugus, paspausti vienas kitam ranką, šypsoti, džiaugtis. Keliaudami darželinukai džiaugėsi, kad Kalėdų senelis kasmet aplanko visus vaikus. O ar jis nepavargsta? Vaikai atsakė, kad Kalėdų senelis yra stiprus, greitas ir ištvermingas, todėl jam joks nuovargis nebaisus. Besišnekučiuodami visi atkeliavo prie kamuoliukų baseino ir panoro čia „išsimaudyti“. Vos tik į jį įlipę, keliautojai pamatė už baseino padėtą Kalėdų senelio maišą. Tai buvo džiaugsmo vaikams! Kakė Makė išdalino mažiesiems futbolininkams Kalėdų senelio dovanėles, atsisveikino iki kitų metų ir iškeliavo į futbolo treniruotes.

Gargždų lopšelis – darželis „Naminukas“
Susikūrę šventinę aplinką, pasipuošę nykštuko kepurėmis leidosi į Futboliuko smagųjį žaidimą. Prisiminė visus per rudenį išmoktus šio žaidimo elementus. Šventinę nuotaiką kėlė kalėdinė muzika, saldžios dovanėlės ir pačių sukurtas eilėraštukas: Mūsų grupėj vien šaunuoliai, Futboliuką žaidžiam uoliai. Žinome mes taisykles, Tuoj išbėgsim į sales. Kamuoliai į darbą eina, Futbolo kai žaist išeinam. Futboliukas juk jėga, Žaidžiame net su šeima!

Tytuvėnų vaikų lopšelis-darželis
Grupės vaikai kūrė Advento kalendorių naudodami futbolo kamuolių piešinukus. Patys spalvino futbolo kamuolius, jais papuošė eglutę. Po kamuoliukais ,,stebuklingai“ atsirado užduotėlės, kurias vaikai randa kiekvieną dieną, nukabindami po vieną kamuoliuką. Buvo sudarytos nykštukų komandos, kurios draugiškai žaidė futbolą. Treneris ir teisėjas – Futboliukas. Prie eglutės vaikai deklamavo pačių sukurtą eilėraštuką: Kamuoliuką aš turiu, Futboliuką vis žaidžiu. Vienam žaisti nesmagu, Tad pasikviečiu draugų. Kamuoliuk greičiau riedėk, Tiesiai į vartus įlėk.

Šiaulių lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“
Su vaikais, tapę nykštukais, kieme žaidėme futbolą, na o po to kūrėme ketureilį ir puošėme eglutę. Norime palinkėti gražių švenčių, o ateinantys metai tegul būna sveikesni nei šie.

Tauragės vaikų reabilitacijos centras-mokykla ,,Pušelė“
Aplinkui siaučia virusai, bet mažieji ,,Pušelės“ futbolininkai yra stiprūs ir nieko nebijo ir smagiai spardo kamuolį kartu su Kalėdų seneliu. Ketureilis: Žaisti futbolą smagu, Būryje gerų draugų, Kamuolys mūs apvalus. Taikom tiesiai į vartus.

Biržų lopšelis-darželis ,,Ąžuoliukas“

Šventę pradėjome tradicine zumbos mankštele, vėliau sekė salės puošimas, vaikų pačių gamintais papuošimais ir galiausiai kalėdinis futbolas. Jis prasidėjo ,,Taikliąja koja“, rinkome, kuris vaikas daugiau kartų įspirs į futbolo vartus. Toliau sekė pats futbolo žaidimas. Šį kartą vaikai nerungtyniavo kas laimės, tiesiog siekėme smagiai pažaisti. Vaikų emocijos buvo neapsakomos.

Plungės lopšelis-darželis ,,Saulutė“
Trypia juda meškinai, Spiria kamuolį ežiai, O ,,Nykštukai‘‘ saugo vartus nuo ,,Kiškučių‘‘ ir ,, Drugelių‘‘ Kaip smagu, kaip smagu Žaisti Futboliuką mums kartu.

Klaipėdos lopšelis-darželis ,,Boružėlė“
Mūsų vaikų kurti ketureiliai: „Viena koja, kita koja Futboliukas mus gyvuoja. Žaidžiam, krykštaujam smagiai Futboliukas tai gerai! *** Futboliukas tai jėga! Žaidžiam jį mes visada. Kamuolys draugaut sukviečia, Taisykles pamilti kviečia.“

Kuršėnų (Šiaulių r.) lopšelis-darželis ,,Eglutė“
Vaikus maloniai nudžiugino gautas video sveikinimas nuo Kalėdų Senelio Nuotoliniu būdu vaikai namuose gamino Kalėdinį žaisliuką,,futbolo kamuolys” ir pakabino jį ant savo eglutės Pasidarė ,,pirštukų žmogiukus“, mažą futbolo kamuoliuką ir drauge su broliu, sese ar tėveliais sužaidė futbolą kūrė ketureilius, eilėraštukus apie vaikai pasipuošė Kalėdinėmis kepurytėmis, fotografavosi prie savo eglutės Gruodžio mėnesio užduotėlių užbaigimui visi vaikai, tėvai, pedagogai buvo pakviesti prisijungti prie ,,Kalėdinės futboliuko fiestos“. Smagu buvo lauke, pasipuošus nykštukų atributika smagiai, su gera nuotaika pavarinėti kamuolį, mušti įvarčius, pažaisti futboliuką prie kamuoliukų-žaisliukų papuoštų eglučių.

Vilniaus lopšelis darželis ,,Užupiukas“
,,Spinduliukai“ grupės vaikų ketureilis: Nors lauke jau balta balta, Bet širdelėje nešalta. Eglė, sniegas ir Kalėdos – ,,Futboliukas“ smagiai rieda. Žaidžia futbolą visi – Ir suaugę ir maži. Varpeliai grupėje vaikučiai kartu su mokytoja Virginija padarė žaisliukus ,,Futboliuko“ tema ir papuošė savo eglutę. Pravedėme netradicines futboliuko pratybas, t. y. vaikai žaidė ,,Futboliuką“ pūsdami šiaudeliu kamuoliuką lavindami savo kalbinį kvėpavimą.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS