Neįgaliesiems

Gediminas Mažeika – Apie Mourinho padėką, teisėjavimą Europos grandams ir norą būti kitokiu teisėju

Dešimtasis, jubiliejinis Lietuvos futbolo tinklalaidės svečias – vienas geriausių Lietuvos futbolo teisėjų, teisėjavusių garsiausių nacionalinių rinktinių, Europos lygos ir Čempionų lygos rungtynėms – Gediminas Mažeika.

Apie teisėjo karjeros pradžią

Gediminą Mažeiką į futbolo atvedė Raimondas Statkevičius. Nors tuo metu būsimas teisėjas dar pats žaidė futbolą, sulaukęs pasiūlymo išbandyti save naujame vaidmenyje ilgai nedvejojo. Vis dėlto, kaip pasakojo pats G. Mažeika, tuo metu išlikti objektyviu teisėju buvo gana sudėtinga.

„Kuomet Raimondas Statkevičius mane atvedė į teisėjavimą, tuo metu buvo toks kaip susiskaldymas, buvo vieno žmogaus grupuotė, kito žmogaus grupuotė. Ir jis (past. R. Statkevičius) man pasakė – tu teisėjauk ir apie nieką negalvok. Ir kažkur po metų nuo to įvykio, mes, keli jauni teisėjai susitikome, pasėdėjome ir vienas kitam pažadėjome, kad būsime kitokie teisėjai, kad mums bus svarbu teisėjavimas, o ne kažkokios tai intrigos. Aš negaliu pasakyti, kad prieš mus buvę teisėjai buvo kažkokie korumpuoti ar turėjo kažkokių interesų – aš to nemačiau, tik girdėdavome tokias kalbas, bet ar tai buvo teisybė, mes nežinojome.

Bet mes sau pasakėme, kad mes net nekalbėsime su niekuo ir kad prie mūsų neprieis. Mes paprasčiausiai norėjome būti geri teisėjai“, – pasakojo G. Mažeika.

Debiutas Europos lygos grupių etape

G. Mažeikos debiutas Europos lygos grupės etape įvyko 2011 metų rudenį. Tuomet arbitras dar tik sėmėsi patirties iš geriausių Europos teisėjų bei priklausė UEFA teisėjų talentų grupei. Kaip prisimena pats G. Mažeika, jo paskyrimas teisėjauti „Tottenham“ ir „Shamrock Rovers“ akistatai buvo be galo netikėtas, nes lietuvis dar neturėjo patirties tokio lygio rungtynėse.

„Tuo metu Europoje mes jau buvome debiutavę, bet neturėjome grupės etapo rungtynių. Mes buvome talentų grupėje ir net tokios minties nebuvo, kad galime kažką tai gauti. Dažniausiai būdavo taip – mes teisėjaudavome atrankinėse varžybose, kaip kad mūsų šalies klubai žaidžia atrankose, ir tuo viskas baigdavosi. Po to gal kažkokį turnyrą U-17 arba U-19 gauni ir lauki pavasario, vėl U-17 arba U-19 jau pateksi.

Ir gaunu el. laišką – yra rungtynės. Aš galvoju, kokios čia dabar gali būti rungtynės – grupės etapas, ten nerašo kokios rungtynės. Ir aš galvoju – grupės etapas, kaip čia, kas?!

Likus savaitei iki rungtynių sužinai tikslią rungtynių datą, aišku ten sąrašas tų rungtynių milžiniškas, bet tu jau turi datą, tada žiūri ir galvoju – šitos rungtynės be šansų, Anglijoje debiutuoti – neįmanoma.

Po to gauni bilietus, tada sužinai, kur tu skrisi. Pasižiūriu bilietą – Londonas, o Londone tik vienerios rungtynės. Tottenhamas?! Negali būti, aš galvoju, kaip?“, – šypsojosi G. Mažeika.

Košmariška patirtis Krasnodare

Tinklalaidės metu G. Mažeika pasidalino mintimis apie sunkiausią teisėjavime patirtą momentą. 2017 metais UEFA Europos lygos atkrintamo atrankos etapo rungtynėse tarp Krasnodaro „Krasnodar“ ir Belgrado „Crvena Zvezda“ teisėjų brigada iš Lietuvos neteisingai neįskaitė įvarčio. Pats teisėjas iš Lietuvos teigė, jog tai buvo skaudžiausia jo klaida per visą teisėjavimo karjerą.

„Su tomis rungtynėmis viskas tvarkoje, aš ir įvertinimą gerą už jas gavau, viskas buvo nurašyta ant mano asistento. Bet aš nuoširdžiai pasakysiu – aš kartais ir dabar tą momentą prisimenu ir aš tikrai negaliu kaltinti savo asistentų, ten turėjau ir aš matyti. Paprasčiausiai, ką pats visą laiką sakau jauniems teisėjams – pozicija yra pagrindinis faktorius teisėjavime. Neturėjau geros pozicijos, smūgis iš toli, jeigu būčiau buvęs kairiau ar dešiniau, galbūt būčiau tą momentą ir matęs.

Po tų rungtynių mes buvome labai didelėje depresijoje, bet Krasnodaras laimėjo tas rungtynes, tik problema buvo ta, kad po antrų rungtynių jiems to vieno įvarčio ir pritrūko. Buvo kažkur savaitė, penkios dienos – pačios sunkiausios mano teisėjavimo karjeroje, nes buvo labai sunku išlipti iš tos duobės. Ir aš kartais pagalvoju, kad gal ir buvo ten toks lūžio taškas, kada aš nustojau tikėti, kad aš galiu eiti į viršų. Galbūt pradžioje to sąmoningai nesuvokiau, gal įsiskverbė į pasąmonę, bet tai galėjo būti lūžio momentas.

Kartais žaidėjai sako, kad suteisėjavai, išėjai ir pamiršai, tau nesvarbu – iš tikro skauda ir labai ilgai skauda už tas klaidas, ypač už tokias lemiamas klaidas. Ir nuoširdžiai pasakysiu – aš žiūrėjau tas atsakomąsias rungtynes ir aš norėjau, kad Krasnodaras toliau išeitų. Aš nieko negalėjau pakeisti, nes sėdėjau prie televizoriaus, bet aš galvojau, kad būtų nesąžininga. Bet žinoma, tai buvo patirtis ir gyveni toliau, o kiekvienas toks momentas padaro tavo odą storesne“, – kalbėjo G. Mažeika.

Pokalbio metu Gediminas Mažeika prisiminė įsimintinausias teisėjavimo akimirkas, papasakojo apie mokymąsi iš Howardo Webbo ir Pierluigio Collinos bei pasidalino teisėjo darbo užkulisiais.

Dar daugiau G. Mažeikos minčių bei negirdėtų istorijų išgirsite tinklalaidėje „Football O‘clock“.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS