Neįgaliesiems

JAV žaidžiantis saugas E. Lotužys: „Jaučiu privilegiją galėdamas žaisti futbolą Lietuvoje“

Už Atlanto žaidžiantis ir studijuojantis futbolininkas Eimantas Lotužys vos išgirdęs apie JAV skelbiamą karantiną, bene paskutiniu lėktuvu iš Niujorko spėjo grįžti į gimtąjį Vilnių, kur prisijungė prie „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) komandos. Kol Jungtinėse Valstijose dėl pandemijos gyvenimas yra vis dar sustojęs, ambicijų žaisti JAV futbolo lygoje (MLS) nestokojantis saugas gimtojoje šalyje džiaugiasi galimybe žaisti Pirmoje lygoje.

E. Lotužys iki rugpjūčio mėnesio padės vieno iš pirmųjų savo trenerių Ivano Švabovičiaus vadovaujamai jaunajai BFA komandai, o tada grįš į „Iona“ universitetą, kur studijuoja finansus ir žaidžia futbolą JAV Nacionalinėje studentų lygoje (NCAA). Čia žaidėjas atsidūrė norėdamas suderinti mokslus ir žaidimą aukštame lygyje.

„Žaidžiau BFA, priklausiau sportinei klasei, vėliau atsidūriau „Žalgirio B“ komandoje, kurioje būdamas šešiolikos debiutavau Pirmoje lygoje. Norėdamas daugiau žaisti ir įgauti patirties perėjau į Vilniaus „Vytį“ pas trenerį Algimantą Liubinską. Daug dirbau ir užsitarnavau trenerio pasitikėjimą. Praktiškai tame sezone žaidžiau beveik visose rungtynėse, atkreipiau Lietuvos rinktinės trenerių dėmesį. Tačiau po sėkmingo sezono pradėjau mąstyti apie ateitį, norėjau suderinti du kelius: ir futbolą, ir mokslus, kurie man sekėsi gerai. Todėl radau geriausią variantą – išvykti į JAV, kur galiu suderinti šiuos du dalykus. Gavau stipendiją, išvykau į Niujorką, žaidžiu „Iona“ universiteto komandoje, kurioje yra didžiulė konkurencija ir daug gerų žaidėjų iš Vokietijos, Ispanijos, Pietų Amerikos. Treneris propaguoja technišką futbolą, kamuolį laikome ant žemės. Panašų futbolą norime rodyti ir BFA komandoje. Noriu užsirekomenduoti NCAA lygoje ir po trejų metų, kai baigsiu mokslus, svajoju žaisti MLS lygoje. Mūsų komandos kapitonas, baigęs koledžą, gavo pasiūlymą iš Niujorko „Red Bull“ komandos. Tai man yra pavyzdys, kad mano tikslas yra ranka pasiekiamas, tiesiog likusius trejus metus reikės sunkiai dėl to dirbti“, – apie kelią iki Niujorko papasakojo E. Lotužys.

Vos tik sužinojęs apie sienų uždarymą, saugas spėjo palikti JAV ir prisijungti prie Pirmoje lygoje rungtyniaujančios BFA komandos, kurioje futbolininkas pasižymėjo vienu įvarčiu.

„Kai tik JAV prezidentas paskelbė apie karantiną ir uždarė Amerikos sienas, kovo 14 d. pavyko gauti skrydį namo, grįžau prieš pat karantiną. Susitariau su BFA, kur jaučiuosi ir reikalingas, ir dėkingas treneriui už galimybę žaisti. Komandos draugai iš JAV, kurie jau trečią mėnesį gali dirbti tik individualiai, su pavydu žiūri, kad aš galiu žaisti, kiekvieną dieną treniruotis su komanda. Daug kur čempionatai yra atšaukti, o man čia tenka tokia privilegija žaisti pakankamai neblogai lygiu ir geromis sąlygomis. Esu tuo labai patenkintas“, – savo sprendimu džiaugėsi E. Lotužys.

Kol Lietuvos futbolininkai traukia į Europą, Eimantas pasirinko Ameriką, kurioje, pasak, futbolininko, yra sudarytos idealios sąlygos sportuoti aukščiausiame lygyje. Vilnietis, kuris turėjo ir kitų koledžų pasiūlymų, pasirinko Amerikos megapolį ir finansų centrą Niujorką, kuriame jaučiasi kaip namie.

„JAV – labai gerai išvystyta koledžų sistema. Koledžų krepšinio, amerikietiško futbolo komandos ir čempionatai yra labai aukšto lygio. Futbolo lygis už Atlanto sparčiai kyla, nes atvažiuoja daug žaidėjų iš Europos. Mano „Iona“ universiteto komandoje yra Albanijos rinktinės U-19 žaidėjas, Madrido „Atletico“ ir kitų Ispanijos akademijų auklėtiniai, čempionate tenka žaisti prieš Vokietijos, Pietų Korėjos jaunimo rinktinių narius. Yra labai daug individualiai stiprių žaidėjų, tačiau ir komandos yra stiprios. Šis karjeros kelias man leidžia žaisti futbolą aukščiausiu lygiu ir dar įgysiu diplomą. Galėjau rinktis ir kitus koledžus, bet pasirinkau Niujorką, iš kurio galiu tiesiai pasiekti Europą. Taip pat Niujorko atmosfera, gyvenimo ritmas, sportiniai renginiai – visa tai lėmė, kodėl gyvenu ten. Puikiai pažįstu Manheteną, esu labai laimingas būdamas čia. Pirmuosius mėnesius taip gerai jaučiausi, kad net nebuvo namų ilgesio, tačiau džiaugiuosi, kad karantino metu esu Vilniuje, galėjau susitikti su tėvais, draugais, neskubu grįžti atgal“, – savo pasirinkimą paaiškino saugas.

  1. Lotužio atstovaujama „Iona“ universiteto komanda žaidžia aukščiausiame – pirmajame – NCAA lygos divizione, kuriame žaidžia apie 300 universitetų, suskirstytų į 24 konferencijas. Žaidėjas užsitarnavo trenerio iš Škotijos pasitikėjimą, pirmajame sezone pelnė du įvarčius ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

„Labai džiaugiuosi, kad esu šio trenerio komandoje. Mūsų komandos branduolį sudaro europiečiai. Beveik visose koledžų komandose vyrauja Europos žaidėjai. Teko žaisti prieš komandas, kuriose startinėje sudėtyje yra 11-ika italų, prancūzų ar anglų. Pirmo diviziono treneriai dažnai skrenda į Europą ir ieškoti savo propaguojamam stiliui reikalingų žaidėjų. Esu patenkintas gautu žaidybiniu laiku, pusę čempionato rungtynių pradėjau startinėje sudėtyje. Man nuolatos tenka konkuruoti su trimis-keturiais panašaus lygio žaidėjais. Manau, jei būčiau išnaudojęs visas progas, galėjau tapti rezultatyviausiu divizionu žaidėju. Tačiau tai buvo pirmieji mano metai. Dabar, antraisiais, treneris iš manęs jau lauks lyderio vaidmens. Amerikoje jaučiuosi patobulėjęs visapusiškai: žinau ką reiškia aukštas lygis, konkurencija, kas yra geri varžovai. Taip pat sustiprėjau ir fiziškai, ir psichologiškai. Išvažiavęs iš Lietuvos jaučiausi neužtikrintas, bijojau atsakomybės, o dabar nebijau lyderio rolės ir Pirmoje lygoje jaučiuosi pasiekęs savo geriausią lygį. Manau, galiu ir BFA jaunimui padėti, ir imtis lyderio vaidmens“, – teigė BFA žaidėjas.

Per pirmąjį E. Lotužio sezoną NCAA „Iona“ universiteto komandai pavyko pasiekti užsibrėžtą tikslą – laimėti savo konferenciją ir patekti tarp geriausių JAV universitetų futbolo komandų.

„Labai džiaugėmės patekę tarp geriausių visos Amerikos 48 komandų, jau žaidėme prieš čempionus – Marylendo futbolininkus. Į rungtynes susirinko 3000 žiūrovų, sąlygos žaisti buvo idealios, apskritai NCAA finalinis etapas sulaukia didžiulio dėmesio. Marylende pralaimėjome, tačiau vien tai, kad galėjome sužaisti su tokio lygio komanda buvo labai gerai. Manau, tokia komanda A lygoje neturėtų sau lygių. Geriausi lygos žaidėjai iškart keliauja į MLS lygą, į kurią atvažiuoja tokie žaidėjai kaip Zlatanas Ibrahimovičius. Baigęs koledžą ten iš karto gali gauti galimybę žaisti prieš juos. Mūsų „Iona“  universiteto komanda – labai vieninga, nuostabi atmosfera rūbinėje, nors konkurencija yra didžiulė. Visi kartu gyvename koledžo teritorijoje, kartu leidžiame laisvalaikį ir studijuojame. Tik atvykus mane šiltai priėmė. Manau, su šia koledžo komanda Pirmoje lygoje lygių taip pat neturėtume. Čia turime idealias sąlygas treniruotis, baseiną, treniruočių sales, dietologus ir kitus specialistus vienoje vietoje. Be to, didelis žaidėjų pasirinkimas, aukštas jų profesionalumo lygis, manau, A lygos klubai tokių sąlygų neturi“, – apie savo ekipą už Atlanto pasakojo žaidėjas.

Pasak MLS žaisti svajojančio futbolininko, amerikiečių susidomėjimas futbolu nuolatos kyla.

„Teko Niujorke apsilankyti MLS rungtynėse, susirinko 40 tūkst. žiūrovų, žaidėjų meistriškumas – tikrai aukštas. Nors karaliauja kitos sporto šakos, futbolo populiarumas Amerikoje tikrai išaugęs, MLS žinomumas kyla ir patys amerikiečiai yra labai susidomėję europietišku futbolu. Manau tik laiko klausimas, kada daugiau Amerikos žaidėjų pamatysime Europoje“, – pasakojo E. Lotužys.

BFA komandoje Eimantas su dar keliais žaidėjais yra vienas labiausiai patyrusių futbolininkų. Žiūrėdamas į jaunesnius komandos narius, futbolininkas sako, jiems šiuo metu svarbiausia semti visą patirtį ir daug dirbti.

„Įdomu stebėti jaunesnius komandos draugus. Prisimenu save tokį. Gal skambės kaip klišė, bet tokiame amžiuje reikia labai daug darbo. Taip pat tikėjimo ir noro. Jei šiemet nepasiseks, dar nereiškia, kad kitais metais bus taip pat. Aš darbo įdėjau nemažai, bet dabar galvoju, kad jei būčiau dar daugiau dirbęs tokiame amžiuje, būčiau dar daugiau pasiekęs. BFA vaikinams siūlyčiau iš kiekvienų rungtynių pasiimti maksimumą ir tiesiog dirbti. Dabar jie neišmuš 20 įvarčių ar nesukurs stebuklų, bet svarbiausia, kad jie aikštėje atiduotų visą save. Jie tikrai turi potencialo, tereikia semti visą patirtį ir pasitikėti savimi. Man asmeniškai pasitikėjimas labai padeda sužaisti ramiau, solidžiau“, – teigė BFA futbolininkas.

BFA kol kas yra Pirmos lygos turnyrinės lentelės gale, tačiau E. Lotužys sako, kad jauna komanda dar tik įsibėgėja ir atranda savo veidą. Jį žaidėjas su komandos draugais tikisi parodyti ir artėjančiose rungtynėse prieš buvusią savo ekipą – Vilniaus „Vytį“, su kuria susitikimas laukia Amerikos Nepriklausomybės dieną.

„Po skaudžių pralaimėjimų su Alytaus „Dainava“ parodėme savo žaidimą, turėjome daug progų. Manau atrandame savo žaidimą, treneriai akcentuoja, kad turime žaisti trumpais perdavimais, nebijoti varžovų. Tą pademonstravome ir laimėtose taurės rungtynėse, gero žaidimo sieksime ir rungtynėse su „Vyčiu“. Šį turą jau anksčiau esu pasižymėjęs kalendoriuje. A. Liubinską pažįstu nuo mažų dienų, treneris man kaip žaidėjui suteikė daug žinių, pasitikėjimo savimi. „Vytis“ kaip visada turi daug stiprių legionierių. Nors kontrolines rungtynes prieš sezoną jiems pralaimėjome, bet žaidėme neblogai, o dabar esame patobulėję. Nebus lengva, bet įmanoma pasiekti tris taškus. Norėsiu save parodyti iš geriausios pusės, parodyti savo progresą per Amerikoje praleistus metus“, – prieš Pirmos lygos V turą kalbėjo BFA žaidėjas.

Rungtynes su „Vyčiu“ BFA žais liepos 4-ąją, 16.00 val. Širvintų miesto stadione.

bfavilnius.lt informacija

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS