Neįgaliesiems

Latvija – būsima Lietuvos rinktinės varžovė su pasiekimu, kurio pakartoti nepavyko jokiai kitai Baltijos valstybei

Lietuvos futbolo rinktinė šį vakarą stos į antrą kovą Baltijos taurės turnyre. Lietuvos rinktinės varžovai – daugkartiniai šio turnyro laimėtojai Latvijos futbolininkai.

Tiesioginę rungtynių transliaciją nuo 19 valandos stebėti galėsite LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.

Latvijos rinktinė – vienas iš dažniausių varžovų Lietuvos rinktinei, mat Lietuvos ir Latvijos rinktinės per ilgą tarpusavio susitikimų istoriją tarpusavyje žaidė jau net 55 kartus.

Tiesa, kol kas persvara priklauso latviams – jie laimėjo 28 žaistus susitikimus, Lietuvos rinktinė triumfavo 15 sykių, o dar 12 mačų baigėsi lygiosiomis.

Visgi lietuviai pergalę paskutinį kartą tarpusavio susitikimuose pasiekė dar 2013-aisiais, kai pasaulio čempionato atrankoje namuose nugalėjo varžovus 2:0, o įvarčiais tame susitikime pasižymėjo Fedoras Černychas bei Saulius Mikoliūnas, kurie rinktinėje yra ir šįsyk.

Tuo tarpu paskutinį kartą rinktinės tarpusavyje susitiko 2018-ųjų Baltijos taurėje, tada stipresnė komanda nepaaiškėjo – rungtynės baigėsi be įvarčių 0:0.

Žvelgiant į pastaruosius latvių rinktinės metus, juos turbūt būtų galima įvertinti vidutiniškai – UEFA tautų lygos D diviziono pirmoje grupėje Latvijos komanda patyrė vos vieną nesėkmę, tačiau lygiai taip pat ir iškovojo tik vieną pergalę – dar keturi susitikimai buvo užbaigti lygiosiomis, o tai nulėmė surinktus 7 taškus ir trečią vietą grupėje, aukščiau užleidžiant Farerų Salų bei Maltos komandas.

Tačiau latviai šiame turnyre rado savo lyderį – juo tapo 26-erių atakuojantis saugas Janis Ikaunieks. Futbolininkas Tautų lygos sezono metu iš viso pelnė 3 įvarčius ir pagal rezultatyvumą visame divizione neprilygo tik Farerų Salų rinktinės puolimo lyderiui Klaemintui Olsenui, kuris pasižymėjo keturiais tiksliais smūgiais.

Geras latvio žaidimas neliko nepastebėtas ir šių metų pradžioje jis persikėlė rungtyniauti į Suomiją, kur prisijungė prie „KuPS“ komandos gretų. Beje, pastarieji praėjusiame sezone eliminavo Marijampolės „Sūduvą“ iš UEFA Europos lygos atrankos varžybų.

Galima pridėti, kad rinktinėje taip pat rungtyniauja ir jo metais vyresnis brolis Davis Ikaunieks – 27-erių futbolininkas su Latvijos komandos marškinėliais sužaidė 31 rungtynes ir per jas pelnė 5 įvarčius.

J. Ikaunieks – vienas iš 12 legionierių Latvijos rinktinėje, kurie buvo pakviesti į šį rinktinių langą. Įdomu, kad vienas jų turi ir sąsąjų su Lietuvos futbolu – šiuo metu Armėnijoje, „Noah“ klube žaidžiantis saugas Eduards Emsis yra dabar Telšių „Džiugui“ Lietuvos čempionate atstovaujančio puolėjo Aivaro Emsio brolis. E. Emsis šiuo metu savo sąskaitoje turi 7 rungtynes su rinktinės marškinėliais.

Be jo, rinktinėje yra futbolininkų, kurie šiuo metu žaidžia Šveicarijoje, Italijoje, Kipre, Ukrainoje, Slovėnijoje, Airijoje bei Lenkijoje.

Tuo tarpu rinktinės vyriausiasis treneris šiuo metu yra vietinis specialistas Dainis Kazakevičs, savo darbus pradėjęs praėjusių metų sausį. Iki tol jis net septynerius metus vadovavo šalies vaikinų U-21 rinktinei, o dar aštuonerius iki tol – „Jelgava“ komandai.

Tai – pirmas latvis treneris, vadovaujantis rinktinei nuo 2018-ųjų metų, mat iki tol bandyti eksperimentai su užsienio treneriais norėto rezultato neatnešė – 2018-ųjų gegužę rinktinės vairą perėmęs suomis Mixu Paatelainenas savo poste išbuvo iki gruodžio, o jį sausį pakeitęs slovėnas Slaviša Stojanovičius savo poste išbuvo metus, kol kitų metų pradžioje jis buvo atleistas iš savo pareigų po to, kai 2020-ųjų Europos čempionato atrankoje jo vadovaujama rinktinė pralaimėjo 9 iš 10 žaistų rungtynių.

Žvelgiant į istorinę Latvijos rinktinės raidos perspektyvą, tai neabejotinai didžiausias visų laikų rinktinės pasiekimas – patekimas į 2004-ųjų Europos čempionatą, ko iki pat dabar nesugebėjo pakartoti nė viena kita Baltijos valstybė.

Savo atrankos grupėje latviai liko antri, aukščiau praleisdami vienintelę Švedijos rinktinę, tačiau aplenkę lenkus, vengrus ir San Mariną bei taip gavo galimybę startuoti papildomame atkrintamųjų etape.

Čia jų laukė Turkijos rinktinės barjeras. Turkai buvo laikomi neabejotinais poros favoritais, tačiau latviai paneigė visas išankstines prognozes bei, laimėję bendrą dviejų susitikimų seriją 3:2, pirmą ir vienintelį kartą žengė į finalinį Europos čempionato etapą.

Finaliniame turnyro etape latviai pateko į D grupę, kur jų laukė Vokietijos, Nyderlandų bei Čekijos rinktinės.

Debiutiniame savo Europos čempionato mače latviai susitiko su čekais ir net pirmi pelnė įvartį, kai pasižymėjo rezultatyviausias visų laikų šalies rinktinės futbolininkas Maris Verpakovskis, bet po pertraukos čekai atsakė dviem tiksliais smūgiais ir iškovojo pergalę.

Kitame susitikime latviai iškovojo istorinį tašką, kai 0:0 išsiskyrė su Vokietijos vienuolike, o paskutiniame mače 0:3 nusileido Nyderlandams ir į kitą etapą nepateko.

Jau anksčiau minėtas M. Verpakovskis yra visų laikų rezultatyviausias šalies rinktinės futbolininkas – jis per 104 rungtynes įmušė 29 įvarčius. Tuo tarpu tarp futbolininkų, kurie dar nėra baigę karjeros, rezultatyviausias yra buvęs Marijampolės „Sūduvos“ puolėjas Valerijs Šabala, kurio sąskaitoje – 12 tikslių smūgių.

Kalbant apie daugiausiai rungtynių sužaidusius futbolininkus, tai šioje grafoje neabejotinas lyderis yra legendinis Latvijos futbolininkas Vitalijs Astafjevs. Jis savo šalies rinktinės aprangą nuo 1992-ųjų iki 2010-ųjų vilkėjo net 167 sykius ir pagal šį rodiklį pavytas nebus dar greitai – iš vis dar aktyvių futbolininkų arčiausiai jo yra 53 rungtynes sužaidęs jau minėtas V. Šabala.

Tuo tarpu Lietuvos rinktinės rekordininkas pagal sužaistas rungtynes Saulius Mikoliūnas gali dar labiau priartėti prie simbolinio šimtuko – jei gynėjas penktadienį pasirodys aikštėje, tai bus jau 95 jo rungtynės su Lietuvos rinktinės apranga.

Latvijos futbolo federacijos nuotr.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS