Neįgaliesiems

Lietuvos varžovė Estija – ne geriausius laikus išgyvenanti rinktinė su legendinio šalies futbolininko sūnumi

Jau šį vakarą Lietuvos futbolo rinktinė sužais pirmąsias iš dviejų rungtynių šių metų Baltijos taurėje. Pirmieji mūsiškių varžovai – Estijos rinktinė.

Dvikova Vilniaus LFF stadione startuos 19 valandą, bilietus įsigyti galite paspaudę čia. Tuos, kas stadione nebus, kviečiame tiesioginę rungtynių transliaciją stebėti LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.

O prieš ateinančias rungtynes kviečiame iš arčiau susipažinti su būsimu Lietuvos rinktinės varžovu.

Estijos rinktinė savo istoriją skaičiuoti pradėjo dar praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje – 1920-ųjų spalį jie pirmose savo rungtynėse 0:6 neprilygo Suomijos rinktinei.

Dar po ketverių metų estai pirmą ir kol kas vienintelį kartą startavo Olimpinėse žaidynėse, tiesa, tas dalyvavimas truko vienerias rungtynes – pirmajame etape estai 0:1 nusileido JAV komandai ir savo pasirodymą baigė. Tada startavo dar vienas naujas turnyras – Baltijos taurė, kuris iki Antrojo pasaulinio karo pradžios buvo surengtas devynis kartus. Estija turnyrą laimėti spėjo 3 kartus, paskutinį sykį tai padariusi dar 1938-aisiais. Įdomu tai, kad visoms trims šalims jau atgavus nepriklausomybę, estai turnyro dar nelaimėjo nė sykio.

Okupacijos metu susidomėjimas futbolu Estijos teritorijoje smuko, žiūrovų bus vis mažiau, daugiau buvo remiamos kitos sporto šakos.

Atgavus nepriklausomybę, situacija ženkliai neišaugo – atrankoje į 1994-ųjų pasaulio čempionatą estai per 10 rungtynių neiškovojo nė vienos pergalės, sykį sužaidė su Malta ir užfiksavo įvarčių 1-26, grupėje užimant paskutinę vietą.

Kone tris metus – nuo 1993-ųjų spalio iki 1996-ųjų spalio – estai apskritai išgyveno vieną prasčiausių atkarpų per savo futbolo istorijoje kai per šiuos trejus metus nesugebėjo laimėti nė vienerių rungtynių.

Šią seriją estai nutraukė vedami naujo trenerio – pirmą kartą šalies futbolo istorijoje prie rinktinės vairo stojusio užsieniečio Teituro Thordarsono iš Islandijos. Estai tada nugalėjo Baltarusiją, lygiosiomis išsiskyrė su Škotija ir atrankoje į 1998-ųjų pasaulio pirmenybes, aplenkę tuos pačius baltarusius, užėmė penktą vietą šešių komandų grupėje.

Dar geriau estai pasirodė atrankoje į 2000-ųjų Europos čempionatą, kur surinko 11 taškų. Visgi tada rinktinės treneris T. Thordarsonas atsistatydino iš savo pareigų ir estai turėjo ieškoti naujo vedlio.

Rinktinei trumpai vadovavo vietiniai specialistai Tarmo Ruutli ir Aivaras Lillevere, o tada ekipos vairą perėmė Nyderlandų treneris Arno Pijpersas, kuris rinktinei vadovavo nuo 2000-ųjų iki 2005-ųjų, paraleliai dirbdamas ir Talino „Flora“ komandos vyriausiuoju treneriu.

Visgi jo kontraktas su rinktine buvo nutrauktas po konflikto su Aivaru Pohlaku, kuris tuo metu buvo tiek „Flora“ savininkas, tiek ir Estijos futbolo asociacijos vadovas.

Atranka į 2006-ųjų pasaulio čempionatą estams buvo sėkmingiausia šalies istorijoje – buvo surinkta 17 taškų ir užimta ketvirtoji vieta grupėje.

Geresnių rezultatų estai iki pat šiol neužfiksavo, o viena iš labiausiai įsimintinų pergalių gali būti vadinama 2011-aisiais pasiekta pergalė prieš Urugvajaus rinktinę, kuri prieš mažiau nei metus pasiekė pasaulio čempionato pusfinalio etapą.

Tuo tarpu dabar vykstančioje atrankoje į 2022-ųjų pasaulio čempionatą estai taip pat įspūdingų rezultatų kol kas nedemonstruoja – per du žaistus mačus Estijos komanda kol kas lieka be taškų – 2:4 buvo pralaimėta Baltarusijos ir net 2:6 – Čekijos vienuolikėms.

Šiuose susitikimuose estams jau vadovavo ir naujas treneris – tik šiemet prie komandos prisijungęs šveicaras Thomasas Haberli.

Buvęs futbolininkas per savo žaidėjo ir trenerio karjeras dirbo tik Šveicarijos klubuose, o patirtis Estijoje – pirmoji jam dirbant užsienyje.

Tiesa, jei pagrindinio trenerio vietą užima ganėtinai nežinomas specialistas, tai jo asistentais dirba dvi legendinės Estijos futbolo asmenybės.

Štai trenerio asistentas yra rezultatyviausias visų laikų rinktinės žaidėjas Andresas Operas (38 įvarčiai per 134 mačus), o vartininkų treneriu dirba legendinis šalies vartų sargas Martas Poomas, praeityje rungtyniavęs tokiuose klubuose, kaip Londono „Arsenal“, „Sunderland“ ar „Portsmouth“.

Beje, įdomu tai, kad M. Poomas yra vienas iš nedaugelio vartininkų, kuris gali pasigirti ir karjeros metu įmuštu įvarčiu – tai jis padarė 2003-aisiais, kai su „Sunderland“ marškinėliais paskutinėmis rungtynių minutėmis galingu šuoliu bei smūgiu pasiuntė kamuolį į „Derby County“ ekipos tinklą ir taip išgelbėjo savo komandai lygiąsias.

Verta paminėti, kad Poomo pavardė figūruoja ir dabartinės Estijos rinktinės žaidėjų, kurie turėtų atvykti į Lietuvą, tarpe – rinktinės marškinėlius vilki Marto Poomo sūnus Markusas Poomas, kuris rungtyniauja Talino „Flora“ komandoje.

Tiesa, 22-ejų futbolininko karjera rinktinėje dar tik įsibėgėja – kol kas saugas su savo šalies apranga yra sužaidęs 5 mačus.

Jei jis yra vienas jauniausių rinktinės futbolininkų, tai komandoje šiuo metu netrūksta ir patirties – gerai žinomas ir ne kartą prieš Lietuvos rinktinę žaidęs 36-erių Konstantinas Vassiljevas vis dar yra svarbus komandos futbolininkas, taip pat svarbius vaidmenis turi daugiau nei 80 rungtynių už savo šalį sužaidę Taijo Teniste, Sanderis Puri bei Sergei`us Zenjovas.

Estijos rinktinė taip pat turi ir „Tottenham Hotspur“ klubo sistemos dalį – tiesa, jaunas gynėjas Maksimas Paskotši pagrindinėje komandoje vis dar nėra sužaidęs ir kol kas patirtį semiasi jaunimo komandoje.

Kalbant apie Lietuvos ir Estijos tarpusavio rungtynių istorija, tai ji – itin turtinga. Būtent estai buvo pirmaisiais Lietuvos rinktinės varžovais pradėjus skaičiuoti mūsų šalies futbolo istoriją, tačiau pirmasis blynas lietuviams prisvilo – estai tas rungtynes laimėjo net 5:0.

Tiesa, lietuviai vėliau pasiekė gana saldų revanšą – 1995-aisiais Baltijos taurėje mūsiškiai varžovus nugalėjo net 7:0 ir tai išlieka didžiausia istorijoje Lietuvos rinktinės pasiekta pergalė.

Iš viso rinktinės tarpusavyje kovėsi 50 kartų, o minimalią persvarą tarpusavio rungtynėse turi lietuviai – jie laimėjo 22 kartus, estai iškovojo 20 pergalių, o dar 8 susitikimai baigėsi lygiosiomis.

Paskutinį sykį rinktinės tarpusavyje kovėsi praėjusių metų vasarą kontrolinėje akistatoje, tada lietuviai Taline laimėjo 3:1, o įvarčiais laimėtojų gretose pasižymėjo dusyk mušęs Arvydas Novikovas bei vieną tikslų smūgį į varžovų vartus pasiuntęs Gratas Sirgėdas.

Estijos futbolo sąjungos nuotr.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS