Neįgaliesiems

Naujasis U-19 futsal rinktinės treneris: „Tikslas – paruošti jaunus žaidėjus nacionalinei rinktinei“

Ilgamečiam „Kauno Žalgirio“ trenerių štabo nariui Edvinui Alimkinui patikėta treniruoti geriausią jaunąją salės futbolininkų kartą. Pirmasis blynas šiek tiek prisvilo, tad tai bus antrasis bandymas, kai iš geriausių aštuoniolikmečių ir devyniolikmečių sudaryta komanda augins žaidėjus nacionalinei rinktinei.

Kartu su E. Alimkinu į šį procesą įtrauktas ir pasaulio futsal čempionate žaidęs Arsenijus Buinickis – pastarasis bus vyriausiojo trenerio asistentas. Be to, jaunimo rinktinės reikalus prižiūrės ir vyrų rinktinės vyriausiasis treneris Dentinho. Toks sprendimas priimtas tam, kad perėjimas iš jaunimo į vyrų rinktinę vyktų sklandžiau ir paprasčiau.

Jūsų dėmesiui – pirmosios naujojo vyriausiojo trenerio mintys apie jau prasidėjusius darbus.

– Kartą jau buvo bandoma lipdyti futsal U-19 rinktinę, kas dabar turėtų būti kitaip?

– Rinktinė buvo sulipdyta, varžėsi atrankinėse varžybose, pasiekė pirmąją pergalę. Vėliau tuo pačiu pagrindu dar ir U-21 komanda sužaidė draugiškas rungtynes. Trims tos kartos žaidėjams net pavyko su nacionaline rinktine sudalyvauti FIFA Futsal pasaulio čempionate. Tad galima įžvelgti teigiamų dalykų iš to, kas buvo daroma.

Tik gaila, kad nebuvo jokio tęstinumo ir dabar jaunimo komandą reikia formuoti nuo pagrindų. Manau, kad tą kartą dėl kažkokių priežasčių ne viskas buvo daroma teisingai. Atrodė, kad jaunimo ir nacionalinė rinktinės buvo du atskiri organai su skirtingais tikslais.

Galvoju, kad trūko bendros struktūros, bendro požiūrio ir bendros sistemos, pagal kurią jaunimo rinktinės žaidėjai būtų turėję galimybę integruotis į Lietuvos nacionalinę rinktinę ir apskritai įsitvirtinti Lietuvos futsalo aukščiausiu lygiu.

Nors, kaip ir minėjau, trims tos kartos žaidėjams pavyko sudalyvauti pasaulio čempionate, tačiau, jei neklystu, iš visos tos komandos, be šių trijų žaidėjų daugiau nei vienas kitas šiuo metu net nežaidžia jokioje Lietuvos futsal A lygos komandoje. Tai parodo, kad ne viskas buvo daroma kryptingai.

Dabar turime aiškią viziją. Turime nuoseklų planą, kaip kursime bendrą kryptingą struktūrą, jungiančią jaunimo ir nacionalines rinktines. Bus naudojama ta pati žaidimo sistema, žaidimo stilius ir taktikos, kaip ir nacionalinėje rinktinėje. Visiškai pasitikiu tuo, ką daro Dentinho, o jis pasitiki manimi.

Tad tikime, kad kartu dirbdami kryptingai padėsime jauniems žaidėjams lengviau patekti į nacionalinę rinktinę, o ten patekusiems bus viskas pažįstama ir tai palengvins jų integraciją. Kad tai nebūtų jaunuoliams vienkartinis nuotykis, sieksime, kad jauni talentingi žaidėjai papildytų A lygos komandas, kad jie galėtų nuolat treniruotis, rungtyniauti, būti pastebimi.

– Tokio amžiaus futbolininkai dar įprastai žaidžia didįjį futbolą. Ar yra užtektinai kandidatų šiai rinktinei?

– Na, šiai dienai tikrai nėra užtektinai kandidatų šiai rinktinei. Kad geriau įsivaizduotumėte, kokia yra situacija, tai pasakysiu, kad šiuo metu bendrai visose Lietuvos futsal A lygos komandose yra užregistruota tik vienuolika U-19 amžių atitinkančių žaidėjų, iš kurių net trys – vartininkai. Ir iš tų vienuolikos dauguma aikštėje pasirodo tik epizodiškai arba yra tik tiesiog įtraukti į sąrašą.

Yra tik keli žaidėjai, kurie rungtyniauja reguliariai. Tad mums ant lėkštutės praktiškai nieko nėra padėta. Taip, mes jau po truputį pradedame kurti futsal vaikų grupes akademijose, tačiau dar turime kantriai laukti, kol vaikai užaugs. Tada viskas bus lengviau. Na, o dabar turime užduotį ieškoti ir bandyti pritraukti jaunuolius, kurie neturi futsal pagrindų, bet būtų imlūs mokymuisi futbolininkai.

Suprantame šią situaciją ir esame pasiruošę „žaidėjus iškasinėti iš po žemių“. Bendradarbiaudami su apskričių federacijomis, pradedame domėtis jų organizuojamų futsal čempionatų komandose žaidžiančiais jaunuoliais. Pradedame bendrauti su futbolo akademijomis siekdami, kad mums pasiūlytų potencialių žaidėjų. Tai labai nuoseklus ir nematomas darbas norint viską pastatyti nuo pamatų.

– Jau buvo minčių apie tikslus šiai rinktinei? Nuo ko bus bandoma pradėti?

– Mes nesieksime su šia rinktine tapti pasaulio čempione. Tikslas – paruošti jaunus žaidėjus atstovauti nacionalinei rinktinei. Siekiame, kad į nacionalinę rinktinę atėję žaidėjai jau būtų taktiškai pasiruošę, būtų susipažinę su žaidimo sistema, taktikomis ir galėtų lengvai įsilieti į komandą.

Esame parengę ir asociacijos vadovams pristatę smulkų veiklų planą, kurį suplanavome konsultuodamiesi su Dentinho. Visą planą galima būtų išskirti į kelis etapus – komandos formavimą, pasiruošimą, rungtyniavimą.

Pradėsime nuo regioninės žaidėjų paieškos ir nuoseklios jų atrankos. Vėliau vyks atrinktų žaidėjų pasiruošimas, o kai žaidėjai bus pasiruošę planuojame sužaisti keletą draugiškų tarptautinių rungtynių. Kadangi praėjusį rudenį Lietuvos jaunimo rinktinė net nedalyvavo atrankoje į ateinantį U-19 Europos čempionatą, tad kitos oficialios atrankos turnyro rungtynės mūsų komandai bus tik kitų metų rudenį. Per tą laiką mūsų tikslas – visiškai suformuoti komandą ir kiek įmanoma geriau ją paruošti kitam atrankos ciklui.

– Ar yra minčių, apie kuriuos žaidėjus turėtų suktis šios rinktinės žaidimas?

– Šiai dienai realiausiai žiūriu į žaidėjus, kurie reguliariai žaidžia A lygoje. Žinau, kaip gerai Gustas (Zenkovas – red.) mūsų klube supranta žaidimo sistemą, kuria remsimės ir jaunimo rinktinėje. Nors jam trūksta lyderio savybių, manau, ten prisitaikyti jam turėtų būti lengva.

Šiaip yra dar keli labai įdomūs žaidėjai, kuriuos įsivaizduoju komandoje kaip svarbius žaidėjus. Bet nemanau, kad taktiška būtų kažką konkrečiai vardinti būsimais lyderiais, kai dar net neįvyko pirminė atranka. Tikiuosi, rasime gerų, futsale neatrastų žaidėjų, kurie ne tik taps šios rinktinės lyderiais, bet ateityje bus A lygos klubų pagrindiniais žaidėjais.

– Jaunuoliams vadovausite kartu su Arsenijumi Buinickiu. Kaip pasiskirstėte pareigas?

– Arsenijus turi sukaupęs didžiulę žaidybinę patirtį tiek didžiajame, tiek salės futbole. Jis žaisdamas visada pasižymėjo ne tik kamuolio valdymo technika, bet ir gudrumu, aukštu futbolo intelektu ir nestandartiniais sprendimais. Jis savo idėjomis, savo žaidimo supratimu iš žaidėjo pusės papildys mane. Kartu atsirinkinėsime žaidėjus ir vykdysime treniruočių procesą. Dirbsime komandoje.

– Kada numatyta pirma stovykla, pirmos rungtynės?

– Artimiausiu metu pradėsime regionines atrankas. Tikslių stovyklų datų dar neturime. Kai baigsime regionines atrankas ir peržiūrėsime kuo daugiau žaidėjų, tik tada organizuosime treniruočių stovyklas išplėstiniam atrankas praėjusių žaidėjų sąrašui. Kaip ir minėjau, oficialias rungtynes žaisime dar tik kitų metų rudenį. Tai dabar visas dėmesys skirtas žaidėjų skautingui, o tada žaidėjų paruošimui.

Vytis futsal academy nuotr.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS