Neįgaliesiems

Serbijos treneris D. Stojkovičius: „Jei kažkas mano, kad prieš Lietuvą bus lengva – turėsime bėdų“

Lietuvos rinktinės jau rytoj laukia startas 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyre. Pirmasis varžovas – pajėgi Serbijos rinktinė.

Mačas penktadienį startuos 21.45 val., jį tiesiogiai rodys VIAPLAY.

Be Lietuvos is Serbijos šioje atrankos grupėje varžosi Vengrijos, Juodkalnijos ir Bulgarijos ekipos.

Prieš pirmą atrankos mačą LFF.lt kviečia ir arčiau pažvelgti į pirmą laukiantį iššūkį.

Pastaraisiais metais esame įprate matyti Serbijos rinktinę dalyvaujančią pasaulio čempionatuose, tačiau įdomu tai, kad Europos čempionate serbų nėra jau nuo 2000-ųjų – paskutinį kartą rinktinė ten dalyvavo dar turėdama Jugoslavijos pavadinimą. 2000-aisiais jie pasiekė ketvirtfinalį, o nuo tada iki pat dabar į Europos čempionatus neprasimušdavo, nepaisant net ir išaugusio dalyvaujančių komandų skaičiaus.

Verta paminėti, jog serbai gana reguliariai dalyvauja pasaulio čempionatuose, tačiau juose kalnų nuversti taip nepavyksta – iš paskutinių keturių čempionatų trijuose dalyvavę serbai nė sykio neįveikė grupės etapo.

Išimti netapo ir pastarasis pasaulio čempionatas Katare, vykęs praėjusių metų gruodį. Ten Serbija pralaimėjo Brazilijos bei Šveicarijos komandoms ir namo keliavo jau po grupės etapo.

Visgi, nepaisant to, galima teigti, kad serbai šiuo metu išgyvena vieną geriausių periodų savo futbolo istorijoje. Bent jau savo turimo talento prasme. Nors tai nebūtinai atsispindi pastarųjų metų rezultatuose, dabartinė Serbijos futbolo karta – neabejotinai viena talentingiausių per daugelį metų.

Tokie futbolininkai, kaip Sergejus Milinkovičius-Savičius, Dušanas Vlahovičius, Aleksandaras Mitrovičius, Filipas Kostičius ar Dušanas Tadičius yra puikiai tarptautinėje arenoje savo pajėgumą įrodę futbolininkai, kurie ne vienerius metus rungtyniauja aukščiausiame lygyje.

Tiesa, būsimi lietuvių varžovai penktadienį neturės vieno iš savo puolėjų – pranešta, kad „Fiorentina“ puolėjas Luka Jovičius negalės rungtyniauti dėl sveikatos problemų, taip pat oficialiai pranešta, kad karjerą rinktinėje baigia ir į klubinį futbolą toliau koncentruosis „Sevilla“ ekipos vartininkas, 31-erių Marko Dmitrovičius, kuris buvo sulaukęs kvietimo į šią stovyklą.

Bene labiausiai pastaruoju metu atsinaujinanti Serbijos ekipos grandis – gynėjų linija. Pastaraisiais metais karjeras baigė tokie patikimi gynybos ramsčiai, kaip Aleksandaras Kolarovas ar Branislavas Ivanovičius, tad serbams gynybos širdyje reikėjo ieškoti naujų ginklų.

Vienu tokių tapo puikiai jau minėtame „Fiorentina“ klube Italijoje žaidžiantis Nikola Milenkovičius, taip pat vis sparčiau tobulėja bei auga ir jaunas, 21-erių gynėjas Strahinja Pavlovičius, nepaisant savo jauno amžiaus jau sužaidęs 25 rungtynes su savo rinktinės marškinėliais.

Trys lietuvio bendraklubiai

Įdomu tai, kad kitoje barikadų pusėje penktadienio vakarą net tris savo bendraklubius sutiks Lietuvos rinktinės saugas Gvidas Gineitis.

„Torino“ klube prakaitą liejantis ir visai neseniai aukščiausioje Italijos lygoje debiutavęs futbolininkas aikštėje gali susidurti net su trimis žaidėjais, su kuriais kasdien dirba treniruotėse. Tai yra vartininkas Vanja Milinkovičius-Savičius bei du saugai – Nemanja Radonjičius bei Ivanas Iličius.

Rinktinėje – ir Lietuvoje triumfavę Europos čempionai

Verta paminėti ir tai, kad šioje Serbijos rinktinėje yra net keli futbolininkai, kurie prieš beveik 10 metų triumfavo 2013-aisiais Lietuvoje vykusiame Europos vaikinų U19 čempionate.

Tą sykį Marijampolėje finalines rungtynės laimėjusių serbų sudėtyje buvo dabar nacionalinės rinktinės sudėtyje esantys vartininkas Predgaras Rajkovičius bei jau minėti saugas S. Milinkovičius-Savičius bei puolėjas A. Mitrovičius.

Dabartinėje Lietuvos rinktinėje taip pat yra futbolininkų, kurie tame čempionate žaidė – tai yra Rolandas Baravykas, Klaudijus Upstas, Vykintas Slivka ir Gratas Sirgėdas. Tiesa, verta paminėti, kad Serbijos ir Lietuvos rinktinių keliai tame turnyre taip ir nesusidūrė.

Įdomu tai, kad minėtasis Aleksandaras Mitrovičius tapo kultiniu savo šalies rinktinės puolėju – jis per 79 mačus su nacionalinės rinktinės marškinėliais yra įmušęs net 52 įvarčius ir yra rezultatyviausias visų laikų Serbijos futbolininkas.

Pagal rinktinėje sužaistas rungtynes pirmas yra karjerą prieš porą metų užbaigęs jau minėtas gynėjas B. Ivanovičius (105 mačai), o iš vis dar aktyvių futbolininkų jį pasivyti gali dabartinis rinktinės kapitonas, vienas iš Amsterdamo „Ajax“ veidų Dušanas Tadičius (94 mačai).

Tarpusavio istorija – palanki serbams

Iki šiol Lietuvos ir Serbijos rinktinės tarpsuavyje yra žaidusios šešis kartus – po du mačus kiekviename galimame turnyre (UEFA tautų lygoje, pasaulio čempionato atrankoje bei Europos čempionato atrankoje).

Per tuos šešis mačus net penkis kartus pergalę šventė Serbijos ekipa, o lietuviai vienintelį savo mačą laimėjo atrankoje į 2010-ųjų pasaulio čempionatą, kai namuose serbai buvo įveikti 2:1.Tąsyk abu įvarčius lietingame mače Marijampolėje lietuviai mušė baudiniais – po vieną realizavo Mindaugas Kalonas ir Marius Stankevičius.

D. Stojkovičius: „Turime nugalėti Lietuvą ir tada galvoti apie kitas rungtynes“

Prieš pat surinkdamas žaidėjus į stovyklos, pradžią, savo mintimis apie būsimą Europos čempionato atrankos kampaniją pasidalino ir rinktinės vyriausiasis ekipos treneris Draganas Stojkovičius.

„Turiu atsiprašyti mūsų tautos, kuri galbūt turėjo išsikėlusi per didelius lūkesčius mūsų pasirodymui Katare, ypatingai atsiprašau tų, kas buvo Dohoje. Neieškau pasiteisinimų, mums nepasisekė, tačiau dabar turime būti pasiruošę ir nusiteikę tam, kad kiekvienas mačas mums bus kaip finalas. Nenorime nuvilti savo sirgalių, norime padaryti viską, kas priklauso nuo mūsų. Labai svarbu, kad atranką pasitiktume su maksimalia koncentracija. Pirmas žingsnis yra nugalėti Lietuvos rinktinę, tada žengsime žingsnis po žingsnio.

Visi žinome, kad Europos čempionate nežaidėme 24 metus, norime šią liūdną seriją nutraukti. Tad dabar turime nugalėti Lietuvą ir tada galvoti apie kitas rungtynes. Žinome, kur klydome ir ką turime pataisyti. Turime būti solidesni, atsakingesni gynyboje, kalbu ne apie individualias figūras, o apie komandinę gynybą

Esame komanda, kuri gali ir atakuoti, ir gintis, manau, kad esame teisingame kelyje link savo problemų sprendimo. Tad dabar tikrai nekalbėsiu apie Europos čempionatą, nes pirma turime ten patekti. Grupė yra sunki, neleisiu žaidėjams pagalvoti, kad ji yra lengva, nes futbole lengvų varžovų nebūna – man tai yra pati sunkiausia grupė. Tik su tokiu nusiteikimu galime kažką nuveikti. Jei kažkas mano, kad mačas su Lietuva bus lengvas, tada mes atsidursime didelėje bėdoje. Tikiu, kad žaidėjai išgirs mano žinutę ir mes atranką pasitiksime tinkamai“, – kalbėjo nuo 2021-ųjų rinktinę treniruojantis specialistas.

Serbijos futbolo federacijos nuotr.;

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS