Neįgaliesiems

Serbų rinktinėje – aukštaūgis talentas

Kai rugsėjo 7 d. Lietuvos futbolo rinktinė maču su serbais pradės kovas UEFA Tautų lygoje, varžovų gretose bus ir vienas didžiausių šalies talentų Sergejus Milinkovičius-Savičius.

Neseniai pasaulio čempionate žaidęs 192 cm. ūgio saugas gerai pažįstamas ir su vienu lietuviu – drauge Romos „Lazio“ klube žaidžiančiu Lietuvos U-21 rinktinės vartininku Mariumi Adamoniu. Tuo tarpu serbo brolis, vartininkas Vanja yra kito lietuvio Karolio Uzėlos komandos draugas Ferraros SPAL klube.

Didžiųjų Europos klubų dėmesį savo žaidimu patraukusiam 23-ejų metų S. Milinkovičiui-Savičiui prognozuojama įspūdinga karjera. Pasak M. Adamonio, tai nėra atsitiktinumas.

„Sergejus išsiskiria ramumu, mąstymu aikštėje ir paprastumu. Prisimenu savo pirmą treniruotę: jis patarė man į nieką nekreipti dėmesio ir žaisti taip, kaip moku. Savo žaidimu jis man primena Zinedine‘ą Zidane‘ą. Jis yra užsispyręs ir įsitikinęs savo teisybe. Treniruotėse jis nekelia konfliktų – atvirkščiai, jis labiau nusiteikęs juokauti. Jei jis išvyktų iš „Lazio“, komandai būtų didelis nuostolis. Tokio lygio žaidėjo reikėtų gerai paieškoti. Dabartiniai jo pozicijos žaidėjai yra tikrai geri, tačiau jei ir sugebėtų pakeisti Sergejų, jiems reikėtų daug laiko tai pasiekti“, – sakė vartininkas iš Lietuvos.

M. Adamonio teigimu, aukštaūgis S. Milinkovičius-Savičius lietuviams kels daug rūpesčių.

Praėjusį sezoną 12 įvarčių Italijos aukščiausioje lygoje („Serie A“) įmušęs Serbijos rinktinės saugas „Lazio“ klube rungtyniauja nuo 2015 metų. Tačiau manoma, kad jame S. Milinkovičius-Savičius ilgai neužsibus.

Pasak futbolo ekspertų, pasaulyje nėra daug aukštos klasės žaidėjų, kurie būdami tokie aukšti, gali žaisti tokį technišką futbolą. Vidurio saugo pozicijoje rungtyniaujančiam S. Milinkovičiui-Savičiui patinka vadovauti žaidimui, todėl Italijoje jis neretai vadinamas „seržantu“. Serbas sugeba atsakingai valdyti kamuolį, atlikti sudėtingus perdavimus iš aikštės gilumos į priekį bėgantiems komandos draugams. Tvirtas sudėjimas leidžia susikurti daugiau erdvės aplink save, o aukštas ūgis dažnai nulemia pergalę oro dvikovose.

Žaisdamas atakuojančio saugo pozicijoje futbolininkas atskleidžia kitas savo savybes – greitai valdo kamuolį mažose erdvėse, nuolat kuria progas komandos draugams ir numato kelis tolimesnius atakos žingsnius. Tai, kad S. Milinkovičius-Savičius sėkmingai gali žaisti abiem kojomis, gerokai sumažina galimybių varžovams atimti iš jo kamuolį ir nuspėti kitus veiksmus. Šios S. Milinkovičiaus-Savičiaus savybės „Lazio“ klubui ir Serbijos rinktinei suteikia didelį privalumą ir aikštės viduryje, ir atakuojant.

„Seržanto” karjera

S. Milinkovičius-Savičius gimė Ispanijoje, profesionalaus futbolininko Nikolos Milinkovičiaus ir profesionalios krepšininkės Milanos Savič šeimoje. Savo ūgį Sergejus paveldėjo iš tėvų. Iš pradžių jis futbolo paslapčių mokėsi Lisabonos „Sporting“ klube, vėliau grįžo į Serbiją ir subrendo „Vojvodina“ klubo akademijoje.

Su jaunimo komandomis pergales skynęs S. Milinkovičius-Savičius buvo pastebėtas ir serbų rinktinių trenerių – 2013 metais jis su Serbijos U-19 rinktine dalyvavo Lietuvoje vykusiame Europos čempionate. Jame saugas sužaidė ketverias rungtynes iš penkerių ir padėjo rinktinei iškovoti čempionų titulą. Finale baudinių serijoje serbų talentas įmušė svarbų įvartį.

2014 metais S. Milinkovičius-Savičius persikėlė į Belgijos aukščiausios lygos „Genk“ klubą, kuriame savo žaidimu atkreipė Romos „Lazio“ dėmesį. Jau po metų jis tapo šios „Serie A“ komandos nariu bei įsitvirtino startinėje sudėtyje. Tais pačiais metais futbolininkas su Serbijos U-20 rinktine tapo pasaulio čempionu ir gavo turnyro bronzinio kamuolio apdovanojimą.

2017-2018 metų sezone S. Milinkovičius-Savičius pasiekė geriausią formą. Nors žaidžia centro saugo pozicijoje, jis „Serie A“ čempionate įmušė net 12 įvarčių bei pridėjo tris rezultatyvius perdavimus – daugiau nei bet kuris šios pozicijos futbolininkas. Tiesa, aikštėje jis kartais žaidžia ir atakuojančiu saugu.

Praėjusiais metais „Serie A“ lygoje S. Milinkovičius-Savičius buvo vienas daugiausiai atlikusių smūgių į vartus, laimėjusių dvikovas dėl kamuolio „antrajame aukšte“ vidurio saugų.  Iš viso įvairiuose turnyruose jis įmušė 14 įvarčių ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Serbas nacionalinėje rinktinėje debiutavo tik pernai rudenį, nes buvęs vyriausiasis treneris Slavoljubas Muslinas į savo planus jaunojo talento neįtraukė. Šiais metais jis buvo įrašytas naujojo trenerio Mladeno Krstajičiaus rinktinės žaidėjų paraiškoje ir 2018 metų pasaulio čempionate Rusijoje be keitimų žaidė visose trijose serbų rungtynėse.

Vis svarbesnį vaidmenį Serbijos rinktinėje vaidinantis S. Milinkovičius-Savičius įtrauktas ir į komandos sudėtį UEFA Tautų lygos varžyboms. Mačas rugsėjo 7 d. Vilniuje bus pirmasis šiame naujame turnyre ir serbams, ir lietuviams. Rungtynių pradžia LFF stadione – 21.30 val., tačiau žiūrovai kviečiami nuo 19 val., kai prasidės žinomų atlikėjų G&G Sindikato ir DJ Jovani koncertai.

Šiuo metu bilietų į rungtynes Lietuva-Serbija kainos prasideda nuo 12 eurų. Bilietus platina TIKETA.

Pirmą kartą istorijoje organizuojamoje Tautų lygoje visos 55-ios UEFA priklausančių valstybių rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į 4 divizionus. Lietuva drauge su Juodkalnija, Rumunija ir Serbija žais C diviziono 4-ojoje grupėje. Jos nugalėtojai pateks į diviziono pusfinalį, kuriame tęs kovą dėl vienintelio kelialapio į 2020 metų Europos čempionatą.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS