Lietuvos rinktinės kelyje – dar vienas labai seniai sutiktas varžovas. Mūsiškių rinktinės sekmadienio vakarą pasaulio čempionato atrankoje laukia nenuspėjama Bulgarijos rinktinė.
Tiesioginę dvikovos transliaciją iš Bulgarijos sostinės Sofijos sekmadienį nuo 19 valandos tiesiogiai rodys LRT PLIUS.
Pirmą kartą Bulgarijos rinktinė buvo suburta 1922-aisiais metais, o jau po metų atsirado ir šalies futbolo sąjunga. Dar po metų, 1924-aisiais, bulgarai sužaidė ir pirmąsias savo istorijoje rungtynes, tiesa, jos nesusiklostė sėkmingai – bulgarai net 0:6 neprilygo Austrijos komandai.
Įdomu ir tai, kad tais pačiais metais bulgarai gavo galimybę startuoti ir Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Pirmą etapą bulgarai burtų keliu įveikė be kovos, o antrajame 0:1 pralaimėjo airiams ir savo pasirodymą baigė.
Visgi atrankose į didžiuosius turnyrus bulgarams labai ilgą laiką nesisekė ir fortūnos trūko, tad jie galėjo džiaugtis nebent laimėjimais mažesniuose turnyruose, kaip Balkanų taurė, kurią Bulgarijos futbolininkai laimėjo tris kartus.
1962-aisiais Bulgarijos rinktinė pagaliau prasimušė į pasaulio čempionatą ir po to tą patį pakartojo dar tris sykius iš eilės, tačiau kiekvieną kartą rezultatas buvo tas pats – bulgarai sužaisdavo po tris rungtynes ir tada jų pasirodymas pasibaigdavo jau po grupių etapo.
Bulgarai į pasaulio čempionatą grįžo 1986-aisiais, tada pasiekė pirmą atkrintamųjų etapą, o neabejotinai sėkmingiausias tarptautinis turnyras šiai šaliai buvo 1998-ųjų pasaulio čempionatas, kuriame ekipa nužygiavo iki pat paskutiniojo ketverto.
Komanda, kurią tada į priekį vedė legendinis Hristo Stoičkovas, grupės varžybų starte nusileido Nigerijai, tačiau tada užtikrintai nugalėjo graikus, palaužė Argentiną ir žengė tolyn. Ten jų laukė Meksikos komanda, kuri buvo įveikta po 11 metrų baudinių serijos, o dėl vietos pusfinalyje teko kautis su titulą ginančiais vokiečiais.
Buvo pateikta viena didžiausių turnyro sensacijų ir vokiečiai buvo eliminuoti rezultatu 2:1. Visgi čia bulgarų šventė ir baigėsi – pusfinalyje jie 1:2 nusileido italams, o akistatoje dėl trečios vietos 0:4 kapituliavo prieš Švedijos rinktinę.
H. Stoičkovas kartu su rusu Olegu Salenko pelnę po šešis įvarčius tapo rezultatyviausiais turnyro žaidėjais, o vėliau ir laimėjo prestižinį „Auksinio kamuolio“ apdovanojimą. Tačiau tai ir buvo paskutinis kartas, kada bulgarai dalyvavo pasaulio futbolo čempionate.
Kalbant apie ekipos dalyvavimą Europos čempionatuose – čia jų kraitis dar kuklesnis. Bulgarai į žemyno pirmenybes pateko du kartus per savo šalies istoriją (1996-aisiais ir 2004-aisiais), tačiau abu kartus nesužibėjo ir savo pasirodymą baigė jau po grupės varžybų.
Tuo tarpu kitų metų pasaulio čempionato atrankoje bulgarai per keturis mačus turi surinkę 2 taškus, tiesa, jie jau du sykius žaidė su Italijos bei kartą – su Šveicarijos komanda.
Komandai nuo šių metų vadovauja naujas treneris – Yasenas Petrovas. 53-ejų specialistas praeityje pats žaidė futbolą, o trenerio karjeros metu daugiausiai dirbo gimtojoje Bulgarijoje, bet kurį laiką buvo išvykęs padirbėti ir į Kiniją.
Viena pagrindinių trenerio užduočių – vėl sugrąžinti komandą į pergalių kelią, mat ekipa paskutinį sykį pergalę iškovojo dar praėjusių metų lapkritį, o ir tai buvo laimėjimas kontrolinėse rungtynėse prieš Gibraltaro komandą.
Kalbant apie ekipos lyderius, tokiais turbūt galima būtų išskirti du komandos futbolininkus, kuriuos puikiai žino Razgrado „Ludogorets“ komandą treniruojantis Lietuvos specialistas Valdas Dambrauskas.
Būtent Razgrade rungtyniauja du didžiausią vertę portalo „Transfermarkt.com“ duomenimis turinys futbolininkai – gynėjas Antonas Nedyalkovas bei puolėjas Kirilas Despodovas.
Pirmojo vertė siekia 3,2 milijono eurų, antrojo – 3 milijonus. Palyginimui – Lietuvos rinktinėje geriausiai vertinami yra Arvydas Novikovas bei Fedoras Černychas, abiejų jų vertės siekia 600 tūkstančių eurų.
Žvelgiant į komandos rekordininkus, svarbiausių grafų viršūnėje matomi neblogai žinomi vardai – štai daugiausiai rungtynių rinktinės istorijoje yra sužaidęs legendinis šalies saugas, ilgametis Glazgo „Celtic“ bei Birmingemo „Aston Villa“ futbolininkas Stiliyanas Petrovas, kurio sąskaitoje – 105 mačai.
Tuo tarpu rezultatyviausių futbolininkų įskaitoje – dvivaldystė, mat du futbolininkai yra įmušę po 48 įvarčius. Tai yra Hristo Bonevas ir Dimitaras, tiesa, pastarajam pasiekti tokį skaičių prireikė mažiau rungtynių (78) nei praėjusio amžiaus septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose rungtyniavusiam jo kolegai (96).
Tarpusavio akistatose Lietuvos ir Bulgarijos komandos yra susitikusios vieną sykį – tai nutiko dar 2003-aisiais Sofijoje vykusiose draugiškose rungtynėse.
Čia šeimininkai įrodė savo persvarą ir rungtynes laimėjo 3:0. Du sykius tose rungtynėse pasižymėjo Velizaras Dimitrovas, vieną įvartį pradėjo dar tik pradėjęs karjeros aukštumų siekti Dimitaras Berbatovas.
Sekmadienio rungtynės vyks Sofijos centre esančiame Vasilio Levskio, Bulgarijos revoliucionisto ir dabartinių dienų didvyrio vardu, pavadintame stadione. Jis buvo pastatytas 1953-aisiais metais, keturis kartus (paskutinį sykį – 2015-aisiais) buvo renovuotas ir dabartiniu metu talpina 44 tūkstančius žmonių.
Įdomu, kad stadionas ne sykį yra priėmę ir žinomų grupių koncertus – čia yra koncertavę tokie vardai, kaip „Scorpions“, „Metallica“, „Madonna“, AD/DC, „Guns N‘ Roses“ ar „Bon Jovi“.
Būtent šiame stadione buvo surengtas ir didžiausias šalies istorijoje koncertas – 1990-aisiais čia koncertavo Jugoslavijos pop muzikos žvaigždė Lepa Brena, o koncerte dalyvavo 100 tūkstančių žmonių, šis rekordas išlieka nepaliestas iki šiol.
Bulgarijos futbolo sąjungos nuotr.