Neseniai pasibaigusiame Europos futbolo čempionate Lietuvos rinktinė nedalyvavo, tačiau mūsų šalies akcentas ten buvo – varžybų koordinavimo sektoriuje dirbo lietuvis Antanas Popiera.
Nemažą patirtį sporto renginių organizavime bei koordinavime sukaupęs lietuvis sulaukė kvietimo ir didžiausioje scenoje – Europos futbolo čempionate, kur jis tiesiogiai turėjo galimybę prisidėti prie trejų rungtynių.
Kelias savaites praleidęs Londone, A. Popiera „Wembley“ stadione tiesiogiai dirbo visose Anglijos rinktinės grupės etapo rungtynėse – su Kroatija, Škotija ir Čekija.
„Mano darbai buvo iš esmės susiję su pačiomis rungtynėmis – darbas prie aikštės, persirengimo kambarių paruošimas komandoms, atsarginių futbolininkų apšilimo zonos bei kiti techniniai dalykai, kurie galbūt ne visada yra matomi“, – pasakojo A. Popiera.
Vos atvykus į Londoną lietuviui teko kurį laiką leisti saviizoliacijoje, o vėliau jo maršrutai turėjo apsiriboti vizitais į stadioną ir atgal.
Nors lietuvis „Wembley“ stadione lankėsi ne pirmą kartą, tačiau pirmą kartą jis turėjo galimybę viską matyti iš arti. Ir, jo paties teigimu, tai kažkuria prasme leido visą atmosferą pamatyti kitomis akimis.
„Norint nuosekliai apeiti visą stadioną, visas jo VIP ir kitas tribūnas tikrai užtrukdavo ne vieną dešimtį minučių“, – teigė jis.
Darbo Londone metu A. Popierai teko bendrauti su kitais UEFA atstovais bei atsakingais rinktinių asmenimis, su kuriais būdavo koordinuojami svarbūs rungtynių dienos veiksmai.
Bene vienas iš didžiausių iššūkių, kilusių turnyro metu – po Anglijos ir Škotijos rungtynių nustatytas koronaviruso atvejis pastarųjų komandos futbolininkui Billy Gilmourui.
Po to taip pat turėjo izoliuotis ir jo bendraklubiai Londono „Chelsea“ komandoje Masonas Mountas ir Benas Chilwellas, tačiau, A. Popieros teigimu, tiesioginės įtakos tai jo darbui nepadarė.
„Po šio įvykio atsakingi asmenys po kiekvienų rungtynių pasikalbėti nusprendusiems žaidėjams iškart duodavo medicinines apsaugines kaukes, kad panašių atvejų būtų galima išvengti.
Kadangi mes tiesiogiai su žaidėjais daug nebendravome, mūsų šis atvejis tiesiogiai nepalietė“, – pasakojo A. Popiera.
Kaip teigė pašnekovas, čempionato metu kildavo ir daugiau situacijų, prie kurių taikytis ir sprendimų ieškoti teko itin greitai. Viena tokių buvo susijusi ir su reklaminiais LED stendais aplink „Wembley“ stadiono aikštę.
„Pirmoje zonoje (arčiausiai aikštės – red.) gali būti ribotas kiekis žmonių, ir tarp tokių nebūdavo stadiono darbuotojų.
Stadionas yra apjuostas LED reklamų juostomis, kurios vienoje vietoje, kur žaidėjai eina į aikštę apšilinėti, būna patraukiamos, o vėliau grąžinamos į vietą.
Vieną sykį susiklostė tokia situacija, jog vieną LED reklamos plokštę prieš ją grąžinant į vietą teko tvarkyti, tačiau už sutvarkymą atsakingas žmogus negalėjo patekti prie aikštės, mat neturėjo reikiamos akreditacijos. Kilo tam tikrų nesusipratimų, tačiau vėliau sprendimas buvo rastas, o tuo pačiu tai buvo ir pirmas precedentas, jei tokia situacija nutiktų ir dar sykį“, – aiškino jis.
Kaip jau minėta, vos atvykus į Jungtinę Karalystę kurį laiką A. Popiera dėl izoliacijos taisyklių turėjo likti viešbutyje, vėliau darbo klausimais buvo galima vykti į stadioną, o vėliau, su kolegomis iš kitų šalių, buvo galima susitikti ir ne „burbulo“ aplinkoje.
Tiesa, to laisvo laiko rungtynių periode nebuvo daug.
„Dienomis prieš rungtynes dirbti tekdavo nuo pat ankstyvo ryto ir, siekiant visiškai pasiruošti rungtynėms, tas darbas trukdavo ne vieną valandą.
Kartais būdavo, jog į viešbutį grįždavome labai vėlai, spėdavome užsisakyti maisto, tada eidavome miegoti ir ruošdavomės kitai dienai“, – pasakojo A. Popiera.
Jo teigimu, tokios patirtys išties suteikia daug pozityvių emocijų ir naudingų pamokų, kurias galima pritaikyti ir ateityje, sezono metu dirbant klubinio futbolo turnyruose.