Jau trečiadienį Lietuvos futbolo rinktinės laukia vienas sunkiausių iššūkių 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato atrankos varžybose – lietuviai savo stadione priims C grupės favoritais laikomus Italijos futbolininkus.
Tiesioginę rungtynių transliaciją nuo 21.30 val. stebėti galėsite LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.
Prieš rungtynes kviečiame iš arčiau susipažinti su būsimu varžovu.
Po tragiškos nesėkmės įspūdinga serija atsitiesiantis Europos grandas
Apie Italijos laimėjimus futbole pernelyg išsiplėsti nereikia – italai keturis kartus (1934, 1938, 1982 ir 2006 metais) yra tapę pasaulio čempionais, sykį (1968 metais) laimėjo Europos pirmenybes ir 1936 metais tapo olimpinių žaidynių futbolo turnyro laimėtojais.
Visgi pastaraisiais metais Italijos futbolo rinktinė atsigauna po vieno didžiausių sukrėtimų šalies futbolo istorijoje – sensacingai praleisto 2018-ųjų pasaulio čempionato Rusijoje.
Po 2016-ųjų Europos čempionato, kaip jau buvo pranešęs iš anksto, savo postą paliko rinktinės vyriausiasis treneris Antonio Conte, o jį šiame poste pakeitė Gian Piero Ventura.
Atranka į 2018-ųjų pasaulio čempionatą italams iš esmės nesiklostė prastai – grupėje su Ispanija, Albanija, Izraeliu, Makedonija ir Lichtenšteinu Italijos rinktinė du sykius (su makedonais ir ispanais) sužaidė lygiosiomis, sykį tiems patiems ispanams pralaimėjo ir, ispanus užleidę į pirmą vietą ir pasaulio čempionatą, patys norėdami ten būti dar turėjo sužaisti atkrintamųjų seriją su Švedijos rinktine.
Nepaisant to, kad buvo laikomi gana ryškiais poros favoritais, Italijos futbolininkai bendrą dviejų susitikimų seriją varžovams pralaimėjo 0:1 ir pirmą kartą nuo 1958 metų turėjo praleisti pasaulio pirmenybes.
Tai iššaukė ir gana staigias permainas – 2017-ųjų lapkričio 15 dieną iš savo posto buvo atleistas G. P. Ventura, o netrukus iš savo posto atsistatydino ir Italijos futbolo federacijos prezidentas Carlo Tavecchio.
Iškart po pralaimėjimo švedams apie savo karjeros pabaigą rinktinėje paskelbė komandos veteranai Daniele De Rossi, Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini ir Gianluigi Buffonas, tiesa, du pastarieji vėliau dar užsivilko rinktinės marškinėlius.
2018-ųjų pradžioje laikinu rinktinės treneriu buvo paskirtas Luigi Di Bagio, o nuolatiniu komandos vedliu tų pačių metų gegužę tapo gerai žinomas Italijos specialistas Roberto Mancini, praeityje treniravęs tokias komandas kaip „Manchester City“, Milano „Inter“ bei kitas.
Pirmąsias rungtynes R. Mancini eroje italai kontrolinėje akistatoje 2:1 laimėjo prieš Saudo Arabiją, vėliau kitame kontroliniame susitikime 1:3 neprilygo Prancūzijos ekipai.
Tų pačių metų rugsėjį jie patyrė minimalų pralaimėjimą (0:1) prieš Portugalijos vienuolikę ir tai iki pat dabar išlieka paskutine italų patirta nesėkme – šiuo metu R. Mancini auklėtiniai fiksuoja įspūdingą 24 iš eilės nepralaimėtų rungtynių seriją.
Italai puikiai reabilitavosi po nesėkmingo atrankos į pasaulio čempionatą ciklo ir atrankoje į 2020-ųjų Europos čempionatą neklupo – grupėje su Suomijos, Graikijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Armėnijos bei Lichtenšteino ekipomis iškovojo visas 10 pergalių ir užtikrintai žengė į pagrindinį Europos čempionato etapą, kuriame startuos šią vasarą.
2020-2021 metų UEFA tautų lygoje italai per 6 rungtynes iškovojo 3 pergales ir tiek pat kartų sužaidė su varžovais lygiosiomis ir to pakako, kad jie taptų savo grupės laimėtojais.
Tuo tarpu kitų metų pasaulio čempionato atrankos ciklą italai taip pat pradėjo pergalingai, nugalėję Šiaurės Airijos ir Bulgarijos rinktines.
Komandoje – patirties ir jaunystės mišinys
Į Lietuvą italai atvyko kiek pasikeitusios sudėties, lyginant ankstesnius jų mačus su Š. Airijos bei Bulgarijos vienuolikėmis.
Vilniuje nežais PSG duetas Marco Verratti bei Alessandro Florenzi, taip pat patyręs gynėjas Giorgio Chiellini bei puolėjai Domenico Berardi, Moise Keanas ir Francesco Caputo.
Tačiau net ir be šių žvaigždžių jėgos Italijos rinktinėje netrūksta – rinktinės vartus LFF stadione turėtų ginti „AC Milan“ vartų sargas Gianluigi Donnarumma, gynybos širdyje veiksmus turėtų koordinuoti ekipos veteranas Leonardo Bonucci, saugų grandyje suktis turėtų Milano „Inter“ duetas Stefano Sensi ir Nicolo Barella.
O puolimo grandyje – aukščiausios prabos futbolininkai, tokie kaip Ciro Immobile, Lorenzo Insigne, kylanti Turino „Juventus“ žvaigždė Federico Chiesa ar Andrea Belotti. Įdomus faktas apie pastarąjįį – iš 11 įvarčių, kuriuos futbolininkas pelnė atstovaudamas Italijos rinktinei, jis net 10 įmušė rungtyniaudamas išvykos rungtynėse, įskaitant ir paskutinį Italijos mačą su Bulgarijos rinktine.
Kalbant apie visų laikų rekordininkus, tai sužaistų rungtynių grafoje Italijos rinktinės istorijoje yra vienas ryškus lyderis – vartų sargas Gianluigi Buffonas, kuris savo šalies aprangą 1997-2018 metų laikotarpiu vilkėjo net 176 sykius.
Tuo tarpu iš aktyvių, vis dar žaidžiančių futbolininkų aukščiausiai yra jau ne sykį minėtas G. Chiellini – jis nuo 2004-ųjų su savo šalimi sužaidė jau 106 rungtynes.
O rezultatyviausias visų laikų šalies futbolininkas yra Luigi Riva, tiesa, jis žaidė itin seniai – 1965-1974 metais ir per 42 rungtynes pelnė net 35 įvarčius.
Įdomu tai, kad iš vis dar žaidžiančių futbolininkų rezultatyviausias žaidėjas yra Mario Balotelli su 14 įvarčių per 35 rungtynes.
Tiesa, paskutinį sykį rinktinės marškinėlius jis vilkėjo dar 2018-aisiais ir tada pasižymėjo įvarčiu į Saudo Arabijos rinktinės vartus.
Tarpusavio rungtynių istorijoje – italų persvara
Per abiejų šalių istoriją lietuviai su italais kovėsi šešis sykius ir kol kas Lietuvos rinktinė vis dar laukia pirmosios pergalės – keturis kartus laimėjo italai, o du susitikimai baigėsi lygiosiomis.
Pirmą kartą abi komandos susitiko atrankoje į 1996-ųjų Europos čempionatą. Tą sykį pirmą susitikimą Vilniuje italai tik po labai sunkios kovos ir ankstyvo Gianfranco Zola įvarčio laimėjo 1:0, tačiau daug užtikrintesnę pergalę iškovojo atsakomosiose rungtynėse namuose, kai triumfavo 4:0.
Kitą kartą burtai komandas į vieną grupę suvedė atrankos į 2002-ųjų pasaulio čempionatą varžybose. Tada pirmą mačą namuose italai dar sykį laimėjo 4:0, tačiau kitame susitikime lietuviai išplėšė pirmą tašką, kai rungtynės Lietuvoje baigėsi lygiosiomis 0:0.
Trečiasis ciklas, kuriame rinktinės susidūrė dar du sykius – atranka į 2008-ųjų Europos čempionatą. Tada lietuviai 2006-aisiais pirmajame susitikime išvykoje pateikė nemenką sensaciją ir su šviežiai iškeptais pasaulio čempionais Neapolyje rungtynes baigė 1:1. Įdomu tai, kad tame susitikime Lietuvos rinktinei įvartį pelnė dabartinis LFF prezidentas Tomas Danilevičius.
Atsakomajame mače Kaune italai sužaidė užtikrinčiau ir iškovojo pergalę 2:0. Verta paminėti, jog abiejuose iš šių susitikimų žaidė ir dabartinis rinktinės kapitonas Saulius Mikoliūnas bei Italijos trenerių štabe dabar dirbantis buvęs šalies futbolininkas Daniele De Rossi.