Neįgaliesiems

„Nevėžio“ vaikams – futbolo specialistų iš Anglijos pamokos

Visą savaitę Kėdainiuose viešėjo ir „Nevėžio“ futbolo klubo vaikų grupėms treniruotes vedė du futbolo specialistai iš Londono (Didžioji Britanija) – fizinio pasirengimo treneris James Kasirye Sebalu ir futbolo treneris Kriss Abiola.

„Kėdainiečiai vaikai turi dideles širdis, degančias meile futbolui. Ir jie turi puikias galimybes susikurti sau gerą ateitį, – „Rinkos aikštei“ sakė J. Sebalu, kilęs iš Ugandos, dirbęs šios šalies nacionalinių futbolo ir regbio rinktinių fizinio pasirengimo treneriu. Jau aštuonerius metus sportininkas darbuojasi Londone, „Trackspeed“ lengvosios atletikos mokykloje. – Lietuvoje viešiu ne pirmąjį kartą, tad galiu konstatuoti faktą, kad kėdainiečiai ir apskritai visos jūsų šalies vaikai kur kas stropesni, sunkiau dirbantys ir atkaklesni už anglus. Jie labiau myli futbolą, negu kad patys anglai, ir kur kas labiau stengiasi sekti savo futbolo idealų pėdomis. Lietuviai nori užaugti gerais futbolininkais, žaisti Ispanijoje, Amerikoje. Londone vaikas gali vėluoti į treniruotę pusvalandį ir nė kiek dėl to nesijaudinti. Čia, Kėdainiuose, vaikai į treniruotę renkasi anksčiau negu kad reikia ir dar laukia atvykstančio savo trenerio. Vaikai Lietuvoje išalkę futbolo.“

 

Afrikiečiai – greitesni už lietuvius

 

Pastebi J. Sebalu ir tai, kad lietuviai – kur kas tvirčiau sudėti už vaikus jo gimtojoje Ugandoje: „Lietuvių vaikai – visai kitokio sudėjimo negu vaikai mano gimtojoje šalyje. Čia jie – dideli, aukšti ir fiziškai be galo stiprūs. Ugandiečiai mažesni ir lieknesni, bet užtat – greitesni. Lietuviai savo sudėjimu auga labai geri gynybinės grandies žaidėjai.“

 

Pasiruošimas – toks pats

 

Treneris atskleidė, kad visose sporto šakose vyrauja daugmaž vienodos fizinio pasirengimo taisyklės. „Trackspeed“ – lengvosios atletikos mokykla Londone. Kartu su kitais joje dirbančiais specialistais važinėjame po įvairias Anglijos mokyklas ir jose vaikams vedame treniruotes, – dėsto J. Sebalu. – Fizinio pasirengimo technikos visose sporto šakose yra daugiau mažiau vienodos. Nesvarbu, ar kalbame apie futbolą, ar apie regbį, ar apie boksą. Fizinis pasirengimas – tinkamas pasiruošimas sportui, tai – bazė, kurią sudėjus, vėliau skirtingų sporto šakų treneriai auklėtinius moko savų specifikų.“

 

„Nevėžis“ ateityje turės savo „fizruką“?

 

„Šiai dienai Kėdainių „Nevėžio“ futbolo klubas fizinio pasirengimo trenerių neturi. Tai – didžiulė spraga kone visose šalies futbolo mokyklose ir net futbolo klubuose. Vis tik ateityje planuojame turėti ir savo fizinio pasirengimo trenerius, – pasakojo Kėdainių „Nevėžio“ futbolo klubo, kuriame dirba aštuoni treneriai, o futbolo subtilybių iš jų mokosi daugiau nei du šimtai vaikų, iš kurių sudarytos dešimt grupių, vadovas Saulius Skibiniauskas. Didesnioji dalis jaunųjų futbolininkų į treniruotes sugrįžo jau rugpjūčio viduryje. – Svečių iš Anglijos vizitas – apsikeitimas patirtimi. Jie atvažiavo į Kėdainius ir mūsų vaikus moko futbolo subtilybių. Nors abiejų trenerių duodami krūviai dideli, vaikai į trenerius žvelgia degančiomis akimis, tai jiems – labai įdomu. Net per treniruotę, kuomet prapliupo lietus, nė vienas vaikas iš treniruotės nebėgo.“

 

Lavino anglų kalbos žinias

 

Specialistų iš futbolo šalimi tituluojamos Anglijos vedamos treniruotės, anot S. Skibiniausko, ne vien vaikų technikos gerinimas. Kartu tai – ir pažintis su kita kultūra: „Sakyčiau, kad greta futbolo visą savaitę vaikai džiaugėsi edukaciniu lavinimu. Juk su treneriais bendravo anglų kalba. Aišku, greta visą laiką buvo mūsų klubo treneriai, bet vaikams pagalbos susikalbant nereikėjo. Pats labai nustebau, kaip puikiai angliškai kalba vyresnieji klubo auklėtiniai. Mažiukai – ne taip drąsiai, bet irgi bando susišnekėti. Sužinoję, kad tiek fizinio pasirengimo, tiek futbolo treneris – iš Anglijos, vaikai į juos pažvelgė kaip į autoritetus. Pakluso, atliko visas užduotis.“

 

Mąsto pereiti prie Europoje taikomo modelio

 

Pavasarį Kėdainių „Nėvėžio“ futbolo klubas pradėjo dirbti pagal Lietuvos futbolo federacijos propaguojamą ir skatinamą klubinę sistemą – sporto centro auklėtinių grupės ir treneriai persikėlė po „Nevėžio“ stogu. „Tuo esame vienas moderniausių futbolo klubų Lietuvoje. Klubas jau greitai galės savarankiškai priimti sprendimus, kurie ateityje leistų užauginti labai aukštos klasės žaidėjus. Klubinė sistema mums atriša rankas, – tikino S. Skibiniauskas. – Mąstome pasinaudoti futbole lyderiaujančių šalių praktika. Lietuvoje įprastai treneris, kuris suburia vaikų grupę, ją ir užaugina. O štai kai kuriose Anglijos mokyklose jau kurį laiką treneriai dirba su tam tikromis vaikų grupėmis. Tarkime, vienas treneris dirba su šešių–aštuonerių metų vaikais. Kitas – su aštuonerių–dešimties. Jeigu matysime, kad tokia sistema mums priimtina ir būtina, judėsime ta linkme. Šis modelis Europoje vis dar diskutuotinas. Vieni tai vykdo, kiti – ne, sunku pasakyti, ar šis modelis labai geras. Bet atrodo patraukliai.“

 

Talentų kalvė

 

Vien Londone gyvena apie devynis milijonus žmonių. „Sporto šaka numeris vienas Anglijoje yra būtent futbolas. 70–80 procentų ten gyvenančių geriausių, gabiausių vaikų veržiasi į futbolą. Vien Londone atranka yra milžiniška, – paprašytas palyginti, kaip futbolo mokyklos funkcionuoja Anglijoje ir Lietuvoje, sako S. Skibiniauskas – Viena futbolo mokykla turi po tris to paties amžiaus vaikų grupes – pradedančiųjų, vidutiniokų ir akademinio lygmens. Norėdami patekti į akademinį, vaikai turi įveikti pirmuosius du barjerus. Futbolo finansavimas – kur kas didesnis. Tai klubams leidžia plėstis, turėti fizinio pasirengimo trenerius ir kitus būtinus specialistus.“

Autorė: Justina Šveikytė, rinkosaikste.lt

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS