Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edvinas Eimontas Sporto forume pristatė pranešimą apie skirtingų suinteresuotų subjektų bendradarbiavimą įgyvendinant sporto politiką.
Lietuvos sporto universitetas (LSU) ir Seimo Jaunimo ir sporto komisija pakvietė į Sporto forumą, kuriame diskutuota apie nacionalinės sporto politikos įgyvendinimo iššūkius ir jų sprendimo būdus. Renginyje dalyvavo ir savo įžvalgomis dalijosi Seimo, Kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos sporto universiteto, Lietuvos sporto federacijų, asociacijų ir klubų vadovai bei įvairių sporto sričių atstovai.
LFF prezidentas Edvinas Eimontas su Sporto forumo dalyviais dalijosi įžvalgomis apie skirtingų suinteresuotų subjektų bendradarbiavimą įgyvendinant sporto politiką.
LFF prezidentas savo pranešime pasisakė apie sporto atnešamą naudą, federacijų vaidmenį Europos sporto modelyje, sporto finansavimo sistemos problemas, ilgalaikės strategijos įgyvendinimą. E. Eimonto nuomone, Lietuvoje sporto vystymas turėtų būti vykdomas per sporto federacijas, suteikiant joms, resursus, įgaliojimus ir nustatant reikalavimus.
„Sportas turi būti suprantamas ne kaip kaštų centras, bet kaip įrankis valstybės sveikatos, socialinei, švietimo ir kultūros politikai įgyvendinti, o sporto pertvarkymo klausimai valstybės mastu turi būti sprendžiami kompleksiškai ir kartu. Turime iš naujo susitarti dėl ilgalaikės valstybės sporto strategijos“, – pagrindinius akcentus įvardino E. Eimontas.
Jo teigimu, sporto bendruomenė turi dažniau susitikti ir kalbėtis. “Privalome susitarti, kokia turi būti šalies sporto sistema, kaip ji atrodys po 5–10 metų. Kam ir kokie vaidmenys turi tekti, ar reformuojame 27 metus veikiančią sistemą, kuri keitėsi nedaug, ar viską taip ir paliekame?“, – klausė LFF prezidentas.
Jam pritarė ir Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) direktorius Edis Urbanavičius. „Permainos sporte būtinos, privalome atlikti struktūrines permainas, išspręsti reglamentavimo problemas. Tai svarbu tam, kad pagerintume pasiekimų sporto ir visuomenės fizinio aktyvumo skatinimo finansavimą“, – teigia KKSD vadovas.
Pastaruoju metu daug diskutuojama apie permainas sporte, vertinama, kaip galėtų keistis jo struktūra ir valdymas, koks yra pasiekimų sporto ir visuomenės fizinio aktyvumo santykis. „Šiuo metu Europos šalyse daugiausia dėmesio skiriama sveikai gyvensenai ir fiziniam aktyvumui. Norime šią žinią perteikti šalies sporto visuomenei. Lietuvoje susitarta, kad sporto sąvoka apima didelio meistriškumo pasiekimus ir fizinį aktyvumą, tačiau pastarajam skiriama nepakankamai dėmesio. Parengta strategija, tačiau norime pasiūlyti veiksmų planą, kaip geriau ją įgyvendinti ir atlikti tyrimą, ko reikia šalies gyventojų sveikatinimui skatinti. Visi žinome, kad prastėja visų amžiaus grupių Lietuvos žmonių sveikata“, – teigė Lietuvos sporto universiteto (LSU) rektorius dr. Aivaras Ratkevičius.
Su Sporto forumo dalyviais LSU rektorius dr. Aivaras Ratkevičius pasidalijo pasauline patirtimi, pristatydamas veiksmingiausias gyventojų fizinio aktyvumo plėtros strategijas, o asociacijos „Sportas visiems“ direktorius Giedrius Grybauskas pateikė argumentų, kodėl sporto identiteto stiprinimas – sporto plėtros prioritetas.
Atkreiptas dėmesys, jog sportas, kaip sparčiai besiplečiantis sektorius Europos ekonomikoje, sukuria apie 3 proc. BVP ir 3,5 proc. darbo vietų Europoje. Šiuo metu fiziškai aktyvių žmonių ir sporto specialistų skaičius Lietuvoje kelis kartus atsilieka nuo išsivysčiusių Europos šalių. Galima prognozuoti, kad Lietuvoje daugės fiziškai aktyvių žmonių, tad ir daugiau reikės trenerių, kineziterapeutų, taikomosios fizinės veiklos, aktyvaus laisvalaikio specialistų.
Be to, sporto mokslininkai įvardija, kad fizinio aktyvumo stoka – viena didžiausių šalies problemų. Ypač nerimą kelia vaikų fizinė sveikata. LSU mokslininkų tyrimas parodė, kad fizinis pajėgumas daro didžiausią įtaką darniam vaiko augimui ir vystymuisi, tačiau vaikų fizinė sveikata šalyje pastaruosius dvidešimt metų drastiškai prastėja.
Sporto forumo dalyviai priėmė deklaraciją, kurioje pažymima ilgalaikės Lietuvos sporto strategijos parengimo ir vykdymo, sveikatinančio fizinio aktyvumo plėtros, sporto mokslo ir studijų proceso konsolidavimo Lietuvos sporto universitete, taikant aukščiausius tarptautinius mokslo ir studijų organizavimo standartus, būtinybė ir kiti aktualūs klausimai.
Pagal LFF ir LSU inf.