Neįgaliesiems

Šveicarija – praeityje rinktinės jau sutiktas varžovas su susiformavusiu branduoliu

Sekmadienį Lietuvos futbolo rinktinė pradeda savo kelią 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionato atrankos varžybose. Pirmasis mūsiškių varžovas – nuolatinė didžiųjų turnyrų dalyvė Šveicarijos rinktinė.

Tiesioginę Šveicarijos ir Lietuvos rungtynių transliaciją sekmadienį nuo 21.30 val. galėsite stebėti LRT PLIUS kanalu ir per LRT.lt.

Prieš rungtynes kviečiame iš arčiau susipažinti su Šveicarijos rinktine.

Nuolatiniai didžiųjų čempionatų dalyviai

Šveicarai pastaraisiais metais kone nuolat patenka į didžiuosius Europos ir pasaulio turnyrus. Viena ryškiausių išimčių – 2012-ųjų Europos čempionatas, kurį Šveicarijos rinktinė turėjo praleisti.

Tą sykį atrankos varžybose Šveicarijos komanda grupėje į priekį užleido Anglijos ir Juodkalnijos komandas ir į pagrindinį turnyro etapą nepateko.

Tiesa, net ir patekę į pagrindinius didžiųjų turnyrų etapus, Šveicarijos futbolininkai kalnų ten nenuverčia.

Pavyzdžiui, 1996, 2004 ir 2008 metais Europos čempionatuose ir 2010-ųjų pasaulio čempionate Šveicarijos rinktinė savo pasirodymus baigdavo jau po grupių varžybų, o 2016-ųjų Europos bei 2006-ųjų, 2014-ųjų ir 2018-ųjų pasaulio čempionatuose įveikdavo grupių etapą, tačiau krisdavo jau pirmame atkrintamųjų etape, aštuntfinalyje.

Lyderiai – iš aukščiausių Anglijos, Vokietijos ir Italijos lygų

Šveicarijos rinktinės branduolys jau ne vienerius metus yra išlikęs tas pats ir tik su minimaliais pokyčiais.

Vienu pagrindinių lyderių neabejotinai galima laikyti „Liverpool“ klubo futbolininką Xherdaną Shaqiri.

Per savo karjerą tris kartus Vokietijos, sykį – Anglijos ir du kartus Čempionų lygos laimėtoju tapęs krašto saugas neabejotinai yra viena didžiausių grėsmių varžovams atakuojant.

Saugų grandyje taip pat gerai žinomas vardas yra Londono „Arsenal“ atraminis saugas Granitas Xhaka, kuris su 90 sužaistų rungtynių už savo šalies rinktinę pagal šį rodiklį dabartinėje Šveicarijos rinktinėje yra lyderis.

Gynbos linijoje vis svarbesniu žmogumi tampa Dortmundo „Borussia“ vidurio gynėjas Manuelis Akanji, tuo tarpu kairysis kraštas ir toliau tarsi priklauso ilgamečiui Šveicarijos rinktinės nariui Ricardo Rodriguezui, kuris po etapo „AC Milan“ komandoje šiuo metu rungtyniauja „Torino“ klube ir varžosi aukščiausioje Italijos lygoje.

Itin daug patirties galima įžvelgti Šveicarijos ekipos puolimo linijoje. Štai Haris Seferovičius (Lisabonos „Benfica“) ir Admiras Mehmedi („Wolfsburg“) savo šalies rinktinėje yra sužaidę po 71 rungtynes, o 24-erių puolėjas Breelas Embolo savo sąskaitoje turi 41 mačą su rinktinės marškinėliais.

Įdomu tai, kad B. Embolo ir H. Seferovičius jau pelnė pirmuosius savo įvarčius pasaulio čempionato atrankoje – savo smūgiais jie prisidėjo prie 3:1 pasiektos pergalės prieš Bulgarijos ekipą, o dar vieną įvartį tose rungtynėse pridėjo Stevenas Zuberas.

Tuo tarpu pagrindinio vartininko vietą jau taip pat ne vienerius metus užima Monchengladbacho „Borussia“ ekipos vartų sargas Yannas Sommeris.

Kalbant apie visų laikų rekordininkus, tai sužaistų rungtynių su šalies apranga grafoje ryškus favoritas yra 1978-1991 metais rinktinėje rungtyniavęs saugas Heinzas Hermannas (118 rungtynių), o rezultatyviausiu visų laikų rinktinės žaidėju išlieka legendinis šalies puolėjas Alexanderis Frei`us, rinktinėje žaidęs nuo 2001-ųjų iki 2011-ųjų ir per tą laiką įmušęs 42 įvarčius.

Iš šiuo metu aktyvių futbolininkų arčiausiai šio skaičiaus yra X. Shaqiri, tačiau jis nuo lyderio atsilieka kone dvigubai – šiuo metu jis yra pelnęs 22 įvarčius.

Treneris – gerai pažįstamas ir vienam lietuviui

Šveicarijos vairą jau nuo 2014-ųjų savo rankose laiko patyręs specialistas Vladimiras Petkovičius. Tiesa, jo tapimas šalies rinktinės vedliu neapsiėjo be skandalų.

2013-ųjų pabaigoje, kai V. Petkovičius dar vadovavo Romos „Lazio“ klubui, buvo pranešta apie tai, kad po 2014-ųjų pasaulio čempionato jis taps naujuoju Šveicarijos rinktinės treneriu, šiame poste pakeičiant Ottmarą Hitzfeldą.

Tokios žinios rimtai supykdė Romos klubo savininką Claudio Lotito, mat, kaip paaiškėjo, klubas nebuvo informuotas apie stratego derybas su Šveicarijos futbolo federacija.

Pačioje 2014-ųjų pradžioje treneris buvo atleistas iš savo pareigų „Lazio“ klube ir, kaip pranešama, teisiniai ginčai tarp abiejų pusių nėra pasibaigę iki pat dabar.

Įdomu tai, kad 2012-2013 metų sezone V. Petkovičius „Lazio“ klube dirbo ir su vienu gerai žinomu lietuviu – specialistas tais metais nurodymus dalino buvusiam futbolininkui ir dabartiniam Lietuvos vaikinų iki 21 metų amžiaus rinktinės treneriui Mariui Stankevičiui.

Tas sezonas Italijos čempionate Romos klubui nesusiklostė – buvo užimta vos 7 vieta, tačiau pavyko atsigriebti Italijos taurės turnyre.

Ekipa čia nužygiavo iki pat finalo, kuriame istorinėse rungtynėse „Stadio Olimpico“ stadione susitiko su didžiausiu savo priešu AS „Roma“ ekipa.

Atkaklioje akistatoje laimėtojus nulėmė vienas vienintelis įvartis, kurį „Lazio“ klubui 71-ąją minutę pelnė Senadas Luličius, taip padovanodamas V. Petkovičiaus treniruojamai komandai vieną didžiausių jos pergalių per visą istoriją.

Tarpusavio susitikimų istorijoje – trys mačai ir trys šveicarų pergalės

Lietuvos ir Šveicarijos komandos tarpusavyje iki šiol yra susitikusios tris kartus, tiesa, pirmasis kartas įvyko dar labai seniai, kone prieš šimtmetį.

Rinktinės susitiko dar 1924 Paryžiaus olimpinėse žaidynėse ir tada, gegužės 25 dieną, šveicarai Lietuvos rinktinei nepaliko jokių šansų ir nugalėjo juos 9:0. Tai iki šiol išlieka didžiausia visų laikų Šveicarijos iškovota pergale.

Visgi, kaip parodė laikas, tada buvo pralaimėta vienai pajėgiausių komandų, mat šveicarai nužygiavo iki olimpinių žaidynių futbolo turnyro finalo ir tik jame 0:3 pralaimėjo Urugvajui, taip iškovodami sidabro medalius.

Kiti du Lietuvos ir Šveicarijos susitikimai vyko atrankoje į 2016-ųjų Europos čempionatą ir tada, nors šveicarai laimėjo abukart, mačų scenarijai buvo skirtingi.

2014-ųjų lapkričio 15 dieną rinktinės susitiko tame pačiame Sankt Galeno stadione, kuriame žais ir sekmadienio rungtynes, o ta akistata sėkmingiau susisklostė šeimininkams – jie tas rungtynes laimėjo 4:0.

Tiesa, visi įvarčiai krito tik po pertraukos – pirma kamuolys vartų tinkle atsidūrė nuo tada Lietuvos rinktinės vartus gynusio Giedriaus Arlauskio, netrukus įvartį pridėjo gynėjas Fabianas Scharas, o pačioje mačo pabaigoje pergalę dviem tiksliais smūgiais įtvirtino jau ne kartą minėtas X. Shaqiri.

Tuo tarpu atsakomoji akistata Vilniuje 2015-ųjų birželio 14 dieną nieko panašaus nežadėjo.

Tą sykį antrajame kėlinyje Fedoras Černychas savo įvarčiu ant kojų sukėlė visą LFF stadioną, išvesdamas lietuvius į priekį 1:0. Tiesa, netrukus rezultatas tapo lygus – balansą į rungtynes grąžino Josipas Drmičius.

Ilgą laiką atrodė, kad rungtynės pasibaigs lygiosiomis, tačiau rungtynių pabaigoje įvarčiu pasižymėjo X. Shaqiri, taip išplėšdamas savo ekipai sunkią pergalę.

F. Černychas kartu su Vykintu Slivka ir Egidijumi Vaitkūnu žaidė tose rungtynėse Vilniuje ir yra su rinktine dabar, tuo tarpu šį kartą rinktinėje esantys Rolandas Baravykas, Saulius Mikoliūnas ir Gratas Sirgėdas 2015-ųjų akistatoje buvo ant atsarginių suolo.

Abiejose rungtynėse šveicarams vadovavo ir dabar rinktinę treniruojantis V. Petkovičius.

Šveicarijos futbolo federacijos ir LFF archyvo nuotr.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS