Birželio 5 dieną Debrecene Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė sužais pirmas kontrolines rungtynes, ruošdamasi 2016 m. Europos čempionato atrankos rungtynėms su Šveicarijos atstovais.
Būsimoms rungtynėms „Nagyerdei” stadione intensyviai ruošiasi ne tik mūsiškiai bei vengrų futbolininkai, bet ir futbolo tradicijas puoselėjančio Debreceno futbolo aistruoliai. Vienas iš jų, Bálintas Lente’as itin džiaugiasi, kad po ilgos pertraukos jo mieste pagaliau įvyks nacionalinių rinktinių kova.
Skaitytojų dėmesiui, pateikiamas interviu su jaunu vengrų futbolo sirgaliumi, kuris atskleidė kontraversiškas Vengrijos futbolo realijas, futbolo fanų nuotaikas bei išsiskiriančius žaidėjus, kurie pasistengs kelti daugiausiai sunkumų Lietuvos futbolo rinktinei.
– Balintai, trumpai prisistatyk skaitytojams bei patikslink, kodėl susidomėjai būtent Vengrijos ir Lietuvos dvikova?
– Esu 20 metų amžiaus studentas iš Debreceno universiteto Anglų kalbos studijų fakulteto. Futbolo sirgaliumi esu nuo mažumės, rašau tinklaraštį apie savo mėgstamiausią komandą „Debreceni VSC”.
Tai bus pirmas kartas, kada sudalyvausiu nacionalinės rinktinės rungtynėse. Bilietų kainos tikrai geros, tądien turėsiu laisvo laiko, tad net nesvarsčiau praleisti rungtynes. Mūsiškiai kone nuolat žaidžia Budapešte, todėl esu itin laimingas, kad National 11 žais mano mieste. Manau, kad rezultatas bus 2:0 Vengrijos rinktinės naudai.
– Tavo reakcija, gegužės 22 d. paviešinus Vengrijos nacionalinės rinktinės žaidėjų sąrašą rungtynėms su Lietuva ir Suomija?
– Sudėtys rungtynėms su Lietuva ir Suomija visgi labai skirsis, nes bus keli žaidėjai, kurie prisijungs prie rinktinės po kontrolinių rungtynių su Lietuva. Mūsų aukščiausios lygos (Nemzeti bajnokság, trumpinama NB1) sezonas dar nebuvo pasibaigęs, kai treneris Palas Dardajus paskelbė žaidėjų sąrašą, tad vėliau gali būti pakeitimų.
Tiesą pasakius, likau kiek nusivylęs pamatęs sudėtį prieš Lietuvą. Mūsų vartininkai geri, tačiau gynėjų linija primena man buvusio trenerio Atilos Pintėrio erą. Mūsų puolėjas Nemanja Nikoličius šį pavasarį žaidė apgailėtinai, o daugelis sirgalių kaltina jį neįmušus pergalingo įvarčio Bukarešte ir prieš Graikiją, nepaisant puikių progų. Dažnai pašiepiamas Adamas Salajus, nes jis vis sėdi ant „Hoffenheim” suolelio.
Visi kiti žaidėjai dabar geroje formoje. Turėtumėte baimintis mūsų geriausiojo Balažo Džudžako ir jo baudos smūgių. Rolandą Juhasą bus sunku įveikti gynyboje. Danielis Tiožeris vienintelis dabar žaidžia Anglijoje ir su „Watford” klubu iškovojo vietą „Premier” lygoje, tad jo forma nuostabi. Būkit budrūs dėl Rolando Vargos, Zontano Štyberio ir Tamašo Priškino.
– Šiuo metu Vengrijos rinktinė F grupėje nusileidžia tik Rumunijos ir Šiaurės Airijos atstovams. Koks pagrindinis sėkmės faktorius, leidęs pakilti iki trečios vietos?
– Šiuo metu vengrai optimistiškai vertina rinktinę dėl gerų pastarųjų rezultatų, pasiektų su nauju treneriu Palu Dardajumi. Prieš Dardajų dirbęs Atila Pintėris sirgalių buvo išrinktas „blogiausiu visų laikų Vengrijos treneriu”, kai Vengrijos futbolo federacija (MLSZ) pavedė jam paruošti rinktinę Europos čempionato atrankos turnyrui. Pintėrio rinktinė buvo neįprastai silpna, treneris favorizavo žaidėjus iš savo buvusio klubo, ignoravo legionierius. Po pralaimėjimų namuose Suomijai ir Šiaurės Airijai sirgaliai pareikalavo jo galvos, tad per savaitę jis buvo atleistas.
Po tokių aplinkybių atėjo P. Dardajus, jam pasiūlius trenerio pareigas jis sutiko jas užimti dėl patriotizmo. Jis treniravo Berlyno „Hertha” U-12 komandą, visai neturėjo patirties su suaugusiųjų komandomis, tačiau atliko stebuklus! Vengrams pavyko sužaisti 1:1 su Rumunija, įveikti Farerų salas ir Suomiją. Dardajus dabar neįtikėtinai populiarus, tačiau jis nedaro nereikalingų pažadų, ką vengrai tikrai sveikina. Jis socializavosi Vokietijoje, yra „Hertha” klubo legenda, todėl šiltai jį sutikome ir esame optimistiški dėl Europos čempionato.
– Kokios nuomonės šiuo metu vyrauja tarp vengrų futbolo sirgalių apie nacionalinį čempionatą?
– Vietinis futbolas virto tikra katastrofa. NB1 pajėgumas pasaulio lygų reitinge vis smunka ir smunka, o nuo 2012 m. mūsų klubai neturi vilčių patekti į Europos čempionatus. Rungtynių lankomumas Vengrijoje yra rekordiškai žemas, tačiau mūsų futbolo lyga išlieka žiūrimiausia per televizijos ekranus, lenkdama ispanų „Primera” ir anglų „Premier” lygas. Vengrams tikrai patinka stebėti savo šalies komandų žaidimą, o pagrindinė priežastis, kodėl žmonės neina į stadionus, yra MLSZ veiksmai prieš sirgalius. Pirmiausia, buvo uždraustos kelios dainos ir rimai tribūnose, pirotechnika, galop įvestos „žiūrovo kortelės”, be kurių tu negali nusipirkti bilietų į rungtynes. Norint įsigyti populiariausio šalies klubo „Ferencváros” žiūrovo kortelę, buvo būtina venų patikra!
MLSZ baudė klubus už dainas, pirotechniką, skanduotes prieš kitus klubus, tad ultros nustojo lankyti rungtynes ir atmosfera išmirė. Dingus atmosferai stadionuose, nustojo lankytis ir „nuosaikūs” sirgaliai. Be sirgalių futbolas yra niekas. Negana to, nuo kitų metų NB1 žais tik 12 komandų vietoje 16. Trys finansiškai tvarkingi klubai, galėčiau pasakyti, bus ištremti į trečiąją lygą. Po šio sprendimo Pėčo miesto klubo sirgaliai atliko simbolines laidotuves, o „Nyíregyháza Spartacus” klubo prezidentas pasakė, jog MLSZ sprendimas reiškia žada visos futbolo infrastruktūros mirtį mieste. Net 5 iš 12 komandų kitamet bus iš Budapešto, o tai kirs mūsų futbolui per likusius 10 metų”.
– Kokie yra futbolo kultūros Vengrijoje bruožai?
– Mūsų futbolo kultūra yra didžiulė, nes vengrai visada mylėjo futbolą, jis yra populiariausias sportas šalyje. Jūs tikrai esate girdėję apie Aranycsapat, mūsų „Auksinę komandą”, kuri laimėjo 1952 m. Olimpiadą ir užėmė antrą vietą 1954 m. Pasaulio čempionate. Vengrai ligšiol negali patikėti, kaip tada sugebėjome pralaimėti silpnesnei Vokietijai pirmaudami 2:0. Nuo 1986 m. futbolo rinktinei nepavyko patekti į Pasaulio ar Europos čempionatus.
Turime šalyje daug futbolo sirgalių ir tikrų ultrų grupių. Labai gaila, kad pastarieji yra išmesti iš stadionų, nes jų keliama atmosfera pritraukia žiūrovus, o stebimi žaidėjai tikrai aktyviau kovotų dėl savo klubų garbės. Žiniasklaidos dėmesys NB1 yra didelis, dauguma rungtynių transliuojamos. Turime TV programą savaitgalį „Trečiasis kėlinys”, skirtą lygos futbolo rungtynėms.
Dabar atsirado sergančių už „meinstrymines” Vakarų komandas, kaip „Real”, „Barcelona”, „Chelsea”, „Manchester United”, „Arsenal”, „Bayern”, „Juventus”. Bet, kaip pas mus sakoma, tai primena Amerikos supermodelio ant kompiuterio ekrano geidimą vietoje bendravimo su vengrų mergina.
– Kuo futbolas svarbus Debrecenui bei kiek žiūrovų apsilanko apie 20 tūkstančių žiūrovų talpinančiame miesto stadione?
– Futbolas yra populiarus Debrecene, nes mūsų miesto klubas Vengrijoje – sėkmingiausias per pastaruosius 10 metų. Manau, tikrai 10 tūkstančių sirgalių galėtų užpildyti stadioną kiekvieną savaitgalį, jeigu klubo vadyba ir komunikacija būtų geresnė. „DVSC” turi didelę fanų bazę internetinėje erdvėje, tačiau tie žmonės nebenori eiti į rungtynes.
Vietoje 10 tūkstančių ateina 2-3 tūkstančiai žmonių. 2013-2014 metų sezone pats nepraleidau stadione nė vienerių rungtynių, tačiau nuo pavasario nebestebiu reguliariai rungtynių stadione, suprastėjus žaidimo kokybei.
– Kokie vengrų klubų pastarieji pasiekimai europiniame fronte bei kas šiemet galėtų išgarsinti vengrų futbolą?
– NB1 čempionatas pasibaigė praeitą savaitę ir lygą laimėjo Sėkešfehėrvaro „Videoton”, antras liko Budapešto „Ferencváros”, trečias Budapešto „MTK”, o „Debreceni VSC” – ketvirtas. Ši ketveriukė bandys šiemet įveikti atrankos barjerą į europinius turnyrus.
Mūsų klubams nuolat kyla sunkumų, nes yra silpnesnės už Vakarų ir kaimyninių Vidurio Europos komandas. Praeitais metais Debreceno klubą nuo UEFA Europos lygos skyrė pusantros minutės, mums tereikėjo nepralaimėti Borisovo „Bate” 3:1, bet, žinoma, mes praleidome trečią įvartį 96 minutę…
Atrodo, neturime jokių šansų. Paskutinį kartą „Videoton” buvo Europos lygoje 2012 m., prieš tai „Debreceni VSC” 2010. Aukščiausias „DVSC” pasiekimas – patekimas į Čempionų lygą 2009 m. Greičiausiai, šiemet nė vienas klubas neįveiks trečio atrankos etapo į jokius turnyrus.
– Ačiū už pokalbį.
Penktadienį lietuvių laukia jau penktoji akistata su Vengrija. Pirmos komandų tarpusavio kontrolinės rungynės įvyko dar 1938 m. birželio 29 d. Kauno valstybiniame stadione, pasibaigusios 0:3.
Po nepriklausomybės atkūrimo su vengrais du kartus buvo žaista 2002 m. pasaulio čempionato atrankos turnyre. Kaune buvo patirta didžiausia nesėkmė 1:6, o Tomo Ražanausko išlyginamasis įvartis leido vienintelį kartą pelnyti lygiąsias Budapešte 1:1. 2010 m. paskutinė vengrų ir lietuvių akistata pasibaigė šeimininkų naudai 2:0.
Robertas Každanas, lff.lt