Neįgaliesiems

Ypatingiems vaikams – treniruotės ir futbolo šventės su profesionalais

Gruodžio 3 dieną yra minima tarptautinė žmonių su negalia diena, o Lietuvoje jau šeštus metus vyksta projektas „Ypatingos treniruotės ypatingiems vaikams“, kurio tikslas – rengti futbolo festivalius vaikams, turintiems fizinę ir mentalinę negalią.

Švenčių organizavimą iniciavo Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ pedagogė Kristina Surdokaitė bei Lietuvos specialiosios olimpiados Jaunojo atleto programos koordinatorė Aušra Kriškoviecienė, o vieni svarbiausių šio projekto partnerių – Lietuvos futbolo federacija ir Lietuvos masinio futbolo asociacija.

Idėja rengti šventes vaikams kilo K. Surdokaitei, jau daugiau nei 18 metų dirbančiai darželio auklėtoja.

„Matau vaikų ir jų tėvelių norą bendrauti bei dalyvauti visuose renginiuose ir matau didelį trūkumą tokių renginių, skirtų šiems šiek tiek kitokiems vaikams. Vaikus, turinčius sutrikimų – fizinių ar psichinės sveikatos, – yra sudėtinga įtraukti į bendras veiklas, ypač į futbolo ar krepšinio treniruotes, jiems reikalinga šalia dirbančio pedagogo pagalba. Taip ir kilo mintis į pagalbą pasikviesti futbolininkus profesionalus, kurie gali padėti vaikams pažinti pasaulį“, – idėjos gimimu dalijosi Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ pedagogė.

Viskas prasidėjo nuo bendradarbiavimo su Vilniaus futbolo klubu „Žalgiris“ – jie buvo pirmieji, kurie sutiko dalyvauti tokiame renginyje. Vėliau su Lietuvos masinio futbolo asociacijos pagalba šis renginys išaugo į didesnę šventę su Vilniaus miesto vaikais, o dar vėliau išsiplėtė po visą Lietuvą su kitais futbolo klubais.

„Iš pradžių klubus kviesdavome, – paklausta, kaip vyksta projekto įgyvendinimas, sakė K. Surdokaitė. – Po „Žalgirio“ prisijungė Vilniaus „Riteriai“, kiti sostinės klubai. O dabar daugiau iniciatyvos kyla iš pačių klubų.“

Renginiai įprastai vyksta sezono pabaigoje – tai Kalėdų laukimo atidarymo šventė.

„Dabar, prisijungus kitoms komandoms, derinamės ir prie jų tvarkaraščio. Aplinka taip pat turi reikšmės. Pavyzdžiui, futbolo klubas „Gintra“ yra prisijungęs prie projekto, bet jie neturi maniežo, kur vaikai galėtų būti žiemą, todėl pas juos važiavome pavasarį“, – teigė K. Surdokaitė.

Pedagogė akcentavo, jog šiems vaikams yra labai svarbus socialinės kompetencijos ugdymas – bendravimas, mokymasis gerai elgtis ir jaustis svetimoje aplinkoje. Užsiėmimų metu vaikai lavina fizinius gebėjimus, šoka bei susipažįsta su spalvomis.

K. Surdokaitei antrino Jaunojo atleto programos koordinatorė A. Kriškoviecienė, kuri minėjo, jog vaikams svarbiausia yra pakeisti įprastą aplinką ir įveikti iššūkius. Projekto iniciatorės pabrėžė, kad vaikams susitikti su profesionaliais futbolininkais yra didžiulis džiaugsmas.

Pandemijos laikotarpiu registracija į Jaunojo atleto programą nebuvo skelbiama. Nors oficialios šių metų statistikos nėra, A. Kriškoviecienė teigė, jog apie 20 organizacijų Lietuvoje nuolat sportuoja naudodami šią programą.

Paklausta, kokių sunkumų treniruočių su vaikais metu kyla futbolininkams, K. Surdokaitė šypteli: „Futbolininkams turbūt didžiausias iššūkis yra nebijoti vaikų ir drąsiai su jais bendrauti. Bet dabar tai tikrai nėra problema. Jeigu pirmais kartais jie dar būdavo nedrąsūs ir jausdavosi nejaukiai, tai dabar, kai tai vyksta šeštą kartą, jie visi džiaugiasi.

Šiemet vienas Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkas net lopšinę dainavo mažyliui, paėmęs jį ant rankų. Futbolininkai prisitaiko, improvizuoja, dalyvauja, rodo, ką ir kaip daryti, kartu su vaikais bėgioja ir žaidžia. Tai yra tikrai labai graži šventė vaikams.“

Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ pedagogė kelia tikslą į šiuos renginius įjungti kuo daugiau vaikų.

„Dar vienas mūsų žingsnis, inicijuotas Lietuvos masinio futbolo asociacijos, buvo seminaras treneriams – kaip dirbti su vaikais, turinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių. Tėveliai norėtų, kad vaikai lankytų neformaliojo ugdymo treniruotes, o priimti juos į bendras grupes yra iššūkis. Tad pernai, rugpjūčio mėnesį, rengėme seminarą Kaune, kur treneriams vyko paskaita apie vaikus, turinčius raidos sutrikimų, o po to buvo įgyvendinta praktinė dalis – su vaikais išbandytos treniruotės pagal „Futboliuko“ ir Jaunojo atleto programas“, – plečiamu projektu džiaugėsi K. Surdokaitė.

Tiek pedagogė K. Surdokaitė, tiek Jaunojo atleto programos koordinatorė A. Kriškoviecienė pabrėžė, jog tėvai džiaugiasi organizuojamais renginiais ir jų vaikams suteikiamomis galimybėmis.

Prabėgus šventei „Ypatingos treniruotės ypatingiems vaikams“, Roko mama dalijosi, jog berniukas dievina futbolą ir futbolininkus, po renginių nekantrauja pamatyti nuotraukas „Facebook“ puslapyje ir kone ištisus vakarus kalba apie šventės metu patirtus įspūdžius.

„Iš mokyklos gavus dovanų – futbolo marškinėlius ir batelius, – Rokas kiekvienąkart laukdavo futbolo švenčių bei galimybės apsirengti aprangą ir vėl susitikti su futbolininkais. Mums net teko pirkti naujus šortus – sakė būtinai reikia naujų, nes negražu futbolininkams vilkėti senus, – pasakojo Roko mama. – O jei dar šventės metu išgirsta pagyrimų iš futbolininkų už gerai atliktas užduotis, tai grįžęs namo Rokas skraido lyg ant debesų.“

8 metų Beną auginanti mama, berniukui baigus Jaunojo atleto programą, džiaugėsi, jog per keturių mėnesių laikotarpį Benas padarė labai didelę pažangą.

„Mes siekėme didesnio Beno savarankiškumo vairuojant dviratį ir vasaros atostogų metu jis dviratį pradėjo vairuoti vienas!

Treneriai Benui suteikė didesnio pasitikėjimo savimi, o mes, tėvai, išmokome būti kantresni jį mokant įvairių pratimų ir žaidimų“, – įgyvendintais pasiekimais ir programos svarba dalijosi Beno mama.

Lietuvos masinio futbolo veikla yra pastebima ir vertinama ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje – prieš metus UEFA Vykdomasis komitetas projektui „Ypatingos treniruotės ypatingiems vaikams“ skyrė masinio futbolo bronzinį apdovanojimą.

fkzalgiris.lt nuotraukos

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS