Neįgaliesiems

Ispanijos futsal rinktinė: į pasaulio čempionų sostą grįžti siekiantys grandai

Iki Lietuvoje vyksiančio pasaulio salės futbolo čempionato laiko lieka vis mažiau. Rudenį mūsų šalyje varžysis iš viso 24 rinktinės, tačiau viena pagrindinių kandidačių aukštyn kelti čempionų taurę – Ispanijos komanda.

Septyni Europos čempionų titulai, du – pasaulio čempionų ir neabejotinai geriausios komandos žemyne statusas – visu tuo gali pasigirti Ispanijos futsal rinktinė.

Visgi kilimas aukštyn staigus nebuvo. Praėjusio amžiau devintajame dešimtmetyje šalies futsal komandos varžėsi dviejose atskirose organizacijose (Ispanijos futsal klubų asociacijoje (ACEFS) ir Futsal asociacijoje (ASOFUSA)). Kelias iki lygų sujungimo nebuvo lengvas, tačiau privalomas žingsnis, o tam prireikė ir Nacionalinės sporto tarybos (CSD) įsikišimo.

Tačiau galų gale sutarimas buvo rastas ir 1989-aisiais buvo įkurta nauja lyga, kurios organizavimu ir valdymu užsiėmė Nacionalinė salės futbolo lyga (LNFS). Įdomu tai, kad ši lyga buvo visiškai nepriklausoma nuo Ispanijos futbolo federacijos (RFEF). Visi su nekantrumu laukė šių pokyčių, o salės futbolas Ispanijoje taip pat grįžo ir į šalies televizijos ekranus.

Visgi kol visas šis dėmesys virto ir gerais rezultatais, turėjo praeiti šiek tiek laiko. Štai 1989-aisiais pasaulio futsal čempionate ispanai nepajėgė įveikti pirmojo etapo ir savo pasirodymą turnyre baigė jau po grupių varžybų.

Nepaisant tokio apmaudaus pasirodymo, Ispanijos futsal lygos sistema tapo viena tvariausių ir nuolat augo, tapdama turbūt pajėgiausiu nacionaliniu čempionatu Europoje.

Naujienų dienraščio reporteris Davidas Rubio teigė, jog prieš smogiant COVID-19 pandemijai Ispanijos salės futbolas išgyveno turbūt geriausią etapą per savo istoriją.

„Iki pandemijos Ispanijos futsalas buvo aukščiausiame taške įvairiausiais aspektais. Klubai gerai tvarkėsi ekonomiškai, žiniasklaida skyrė nemažai dėmesio pagrindiniams mačams, arenos buvo renovuotos ir viskas klostėsi tikrai gerai. Didelę šio augimo dalį nulėmė faktas, kad LNFS skyrė didelį dėmesį augimui ir profesionalumui“, – akcentavo žurnalistas.

Augimas ir profesionalumas natūraliai prisidėjo ir prie vis gėrėjančių rinktinės rezultatų.

Po nesėkmingo čempionato 1989-aisiais ispanai pamažu pradėjo kilti aukštyn ir jų rezultatai buvo vis geresni.

Vos po trejų metų ispanai pirmą kartą istorijoje užlipo ant pasaulio čempionato apdovanojimų podiumo.

Pusfinalyje neprilygę būsimiems čempionams brazilams, mače dėl trečios vietos Ispanijos salės futbolininkai įvarčių lenktynėse 9:6 nugalėjo Irano ekipą ir taip atvertė naują puslapį savo istorijoje.

Augimas tęsėsi ir po ketverių metų, 1996-aisiais, ispanai savo šalyje vykusiame čempionate nužygiavo iki pat finalo, kuriame turėjo pripažinti tos pačios Brazilijos pranašumą. Nepaisant to, ispanai buvo laikomi vienais iš favoritų bei bene didžiausią potencialą ateičiai turinčia komanda.

Beje, būtent 1996-ųjų čempionatas Ispanijoje buvo paskutinis kartas iki šių metų, kai čempionatas buvo rengiamas Europos žemyne, tad salės futbolo pasaulio čempionatas į Europą rudenį sugrįš po 25 metų pertraukos.

Brazilų dominavimas baigėsi 2000-aisiais. Gvatemaloje vykusiame pasaulio čempionate ispanai finale patys nukarūnavo Brazilijos rinktinę, finale nugalėjo ją 4:3 ir taip pirmą sykį istorijoje tapo pasaulio čempionais.

Brazilijos ir Ispanijos keliai susidūrė ir po ketverių metų vykusiame čempionate Taipėjuje, tiesa, šį kartą ekipos viena kitą egzaminavo jau pusfinalio etape ir ten laimėtojas sprendėsi baudinių serijoje.

Ispanai pramušė vieną baudinį, brazilai taip padarė dukart ir tai nulėmė, kad vietą finale išplėšė Ispanijos rinktinė.

Finaliniame tų metų susitikime ispanai po atkaklios kovos 2:1 nugalėjo Italijos rinktinę bei iškovojo antrą iš eilės pasaulio čempionų titulą.

Tačiau tai ir buvo paskutinis kartas, kai ispanams pavyko triumfuoti pasaulio pirmenybėse nepaisant to, kad dviejuose kituose turnyruose ispanai abu kartus nužygiavo iki pat finalo. Visgi ten ispanus du kartus nuginklavo didžiausi konkurentai iš Brazilijos.

2008-aisiais Ispanija Brazilijoje vykusiame čempionate finale šeimininkams neprilygo 3:4, o po ketverių metų Tailande finalinė kova nusikėlė iki pratęsimo, bet ten pranašesni ir vėl buvo brazilai (3:2).

O štai paskutinis pasaulio čempionatas, 2016-aisiais vykęs Kolumbijoje, Ispanijos rinktinei buvo prasčiausias per pastaruosius 27 metus, mat tada ispanai ketvirtfinalyje 2:6 nusileido Rusijai ir bendroje įskaitoje užėmė vos 5 vietą.

Tuo tarpu Europos čempionatuose ispanai neabejotinai yra sėkmingiausia visų laikų rinktinė, laimėjusi 7 čempionatus iš visų 11, kuriuose dalyvavo.

Tiesa, šiuo metu jie nėra Europos čempionai – pastarąjį čempionatą, vykusį dar 2018-aisiais, laimėjo Portugalijos rinktinė, kuri finale nugalėjo tuos pačius ispanus, tad ispanai į viršūnę siekia grįžti tiek Europos, tiek ir viso pasaulio kontekste.

Pasaulio čempionatas Lietuvoje vyks rugsėjo 12 – spalio 3 dienomis. Finalinio etapo kovos vyks Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS