Neįgaliesiems

Bandomasis futbolo ugdymo organizacijų sertifikavimas: išmoktos pamokos ir ateities kelias

Lietuvos futbolo federacijos strategijoje „Žaidimo planas 2024“ viena iš kertinių sričių numatytas techninis vystymas. Techninio vystymo dalis – futbolo ugdymo organizacijų sertifikavimas, kuris padėtų įvertinti realią organizacijų situaciją, pasiūlytų gaires jų tobulėjimui ir taip prisidėtų prie potencialių talentų ugdymo.

„Nacionalinės rinktinės rezultatai, kuriuos matome nėra tik dabarties atspindys, tai klaidos, kurios buvo padarytos prieš dešimt ir daugiau metų ir jos tik dabar yra matomos rezultatuose. Talentų vystymas ir žaidėjo kelias nuo pradedančiojo iki rinktinės žaidėjo nebuvo sudėliotas tikslingai ir dabar tai matome su nacionalinėmis rinktinėmis“, – teigė LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.

Būtent identifikavus šias spragas ir buvo sudėlioti žingsniai techninio žaidėjų vystymo kelyje, kuris buvo akcentuojamas ir LFF techninio direktoriaus parengtoje techninio vystymo strategijoje.

Pasak E. Stankevičiaus, didžiausią žaidėjų ugdymo darbą atlieka futbolo ugdymo organizacijos, tad aiškūs tobulėjimo procesai ir yra svarbiausi būtent jose.

„Sertifikavimo sistemos pagrindiniai tikslai yra nustatyti vaikų ir jaunių futbolo organizacijų veiklos vertinimą, ugdymo kokybės ir standarto nustatymą, darbo kokybės tobulinimą bei kokybiškų ugdymo paslaugų nuolatinį užtikrinimą, – pasakojo E. Stankevičius. – Prieš pradedant visiškai naują procesą Lietuvoje, norėjosi neskubėti ir atlikti bandomąjį procesą, kad pamatytume ir įsivertintume realią situaciją.“

Vasario mėnesį LFF Vykdomajam komitetui patvirtinus bandomąjį sertifikavimą, kovo mėnesį prasidėjo organizacijų dokumentų teikimo periodas.

„Jau dokumentų teikimo fazėje pastebėjome, kad organizacijų požiūris į šį procesą skiriasi. Vienos organizacijos procese dalyvavo atsakingai, įsigilino į visus dokumentus, pateikimo terminus. Kitos organizacijos į tai pažiūrėjo kaip į bandomąjį procesą, už kurį šiais metais dar negaus materialinės naudos, tad ir dokumentų pateikimas buvo labai netvarkingas ir visas procesas vėlavo“, – patirtimi dalinosi LFF generalinis sekretorius.

Akademijoms ir futbolo mokykloms pateikus visus dokumentus, prasidėjo kita sertifikavimo fazė – organizacijų lankymas. Beveik keturis mėnesius trukusių vizitų metu, sertifikavimo ekspertai vertino infrastruktūros, sportinių ir vadybinių kriterijų įgyvendinimus. Akademijas ir jų veiklą bei kokybę sertifikavimo sistemos projekto kontekste vertino nepriklausomi arba nepriklausomumo sutartį sudarę (su nė viena iš sertifikuojamų organizacijų nesusiję) ir konfidencialumo susitarimus turintys ekspertai.

„Ekspertų vizitai organizacijose labai padėjo pamatyti realią organizacijų situaciją, taip pat pasijautė ir organizacijų vidinė atmosfera. Pakalbėjus su treneriais ar kitais organizacijos specialistais pasimatė kitos problemos. Žinoma, buvo ir tokių organizacijų, kuriose puikiai dirba tiek vadovai, tiek specialistai. Vėlgi, teko susidurti su dviem požiūriais: vieni labai noriai įsiliejo į procesą, o kiti vis nukėlinėjo vizito datas, o dėl to galiausiai nusikėlė ir finalinis proceso vertinimas. Žinoma, tokia ir buvo bandomojo proceso esmė – įsivertinti patį dokumentą, jo kriterijus, terminus ir visus kitus aspektus, kurie gali turėjo įtakos sėkmingam sertifikavimo proceso įgyvendinimui,“ – pasakojo E. Stankevičius.

Bandomajame procese dalyvavo 31 organizacija: VšĮ Gargždų futbolas, VšĮ Žalgirietis, VšĮ Futbolo akademija Šiauliai, VšĮ Futbolo akademija Panevėžys, VšĮ Plungės futbolas, VšĮ Baltijos futbolo akademija, Asociacija futbolo klubas Atmosfera, VšĮ Telšių futbolo ateitis, VšĮ Suvalkijos jaunimo futbolo klubo akademija, VšĮ Futbolo mokykla Ateitis, VšĮ Marijampolės futbolo centras, VšĮ Kauno Žalgirio futbolo akademija, VšĮ Talentų futbolo akademija, VšĮ Jonavos futbolas, VšĮ Sporto perspektyvos, VšĮ Utenos Utenis, K. Ivaškevičiaus futbolo akademija, Futbolo akademija Dainava, Tauragės vaikų ir jaunių futbolo akademija Tauras, VšĮ Futbolo klubas Granitas, VšĮ Futbolo klubas Vilnius, VšĮ Futbolo klubas Lygis (Hegelmann Litauen), VšĮ Kauno futbolo akademija (Be1), VšĮ Garliavos futbolo klubas, VšĮ Vaikų ir jaunimo futbolo mokykla Fortūna, VšĮ Futbolo mokykla Olimpas, VšĮ Klaipėdos futbolo mokykla, VšĮ Šilutės sportas, VšĮ Futbolo klubas Gintaras, VšĮ SANED, VšĮ Vaikų futbolo akademija Geležinis vilkas.

„Manau, kad bandomasis sertifikavimas buvo labai svarbus procesas, kuris padėjo įsivertinti situaciją futbolo ugdymo įstaigose Lietuvoje. Taip pat, žinoma, ir kokius dokumento aspektus reikėtų tobulinti, kad jie būtų labiau suprantami. Proceso metu lankantis organizacijose, buvo aptariamas kiekvienas kriterijus, kuriuos organizacijos įgyvendino, ar siekė įgyvendinti, buvo daug diskutuojama. Visoms bandomajame procese dalyvavusioms organizacijoms buvo suteiktas grįžtamasis ryšys su pateiktais vertinimais, kiek buvo surinkta taškų ir kokiame lygmenyje organizacija būtų. Šis vertinimas turėtų padėti jiems tobulėti savo darbe“, – apibendrino E. Stankevičius.

Spalio mėnesio LFF Vykdomojo komiteto posėdžio metu buvo pristatyti bandomojo proceso rezultatai ir nuspręsta po pirmųjų metų oficialių organizacijų vertinimų neatlikti, o dokumentą tobulinti ir pritaikyti naujam sertifikavimo sezonui, kuris prasidės kitų metų sausio mėnesį.  Taip pat lapkričio 29 d. yra planuojamas edukacinis seminaras organizacijų vadovams su Lietuvos sporto universiteto dėstytojais, kuris padės patobulinti tam tikrus procesus organizacijų valdyme.

ATRIBUTIKA

Pasipuoškite oficialia Lietuvos futbolo federacijos atributika, taip demonstruodami savo atsidavimą ir palaikymą.

Informacija

Lygos ir kita informacija

JŪSŲ ĮSIMINTOS VARŽYBOS